Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V centru současného umění DOX přistála vzducholoď pro snílky

Kultura

  6:00
PRAHA - Na střeše Centra současného umění DOX v Praze vloni „přistála“ čtyřicetimetrová vzducholoď Gulliver. Důmyslně propracovaný objekt z oceli a dřeva podle návrhu Leoše Války a Martina Rajniše je zajímavým protipólem k jednoduché architektuře této galerie. Nyní zde startuje jarní sezona literárních akcí a do budoucna se počítá i s letním kinem.

Gulliver - vzducholoď v DOXu. foto: Jan Slavík

Když Leoš Válka otevřel v roce 2008 DOX, bylo to splnění jeho dlouholetého snu o galerii, která nabídne nejen výstavy, ale také doprovodné programy o tématech, která řeší naše společnost. V roce 2013 začal Válka uvažovat o rozšíření této největší soukromé galerie v Česku o netradiční architektonickou intervenci a společně s architektem Martinem Rajnišem a projektantem Zbyňkem Šrůtkem se rozhodli, že na střeše postaví vzducholoď.

„Nazvali jsme ji Gulliver podle románu Jonathana Swifta, jehož hrdina je cestovatel, který putuje do neznámých krajin, pobývá u nejrůznějších národů a přináší o tom zprávy domů. Jeho pohled je dost kritický a ta kritika míří často na společnost. To patří k filozofii toho, co DOX dlouhodobě dělá – kritický pohled na problémy dnešního světa,“ říká kurátorka Michaela Šilpochová, která se stará o program Gulliver. „Je to pro nás symbol: něco pro snílky, kteří mají rádi poetiku lhotákovských obrazů, kde se vznáší vzducholodě nebo balony nad městskou periferií. A mimochodem: o Lhotákovi nemluvím náhodou, on se tady,v Osadní ulici, kde sídlí naše galerie, narodil.“

Vytvořený prostor je podle Michaely Šilpochové přesný opak dnešní doby, kde je všechno „hi-tech“: „Gulliver je ze dřeva a oceli, vrací nás na počátek 20. století,“ říká kurátorka a dodává, že bude zvát na palubu vzducholodě nejen zahraniční spisovatele, básníky a překladatele, ale také české autory. V prvních měsících budou dvě až tři akce za měsíc, do budoucna se počítá i s letním kinem. Nyní má Gulliver kapacitu 80 míst, od léta se rozšíří na 120. Do útrob dřevěné konstrukce lze zajít už dnes, dřevěný kolos je přístupný kdykoliv během otevírací doby s platnou vstupenkou. Na stupňovitých lavicích nebo polštářích je spousta místa pro každého, kdo se chce na chvíli schovat před světem a číst si v klidu knihu.

Stáří z jiné perspektivy

První oficiální akcí v Gulliverovi bude 15. března setkání s vlámským spisovatelem Dimitrim Verhulstem, který představí svůj román Opozdilec v diskusi s Janem M. Hellerem. Ukázky z knihy přečte překladatelka Veronika ter Harmsel Havlíková. Podle Šilpochové bude program volně navazovat na aktuální výstavy, které jsou v Doxu, ale také na témata, kterými se tato galerie zabývá. V tomto případě je to téma stáří a stárnutí, jak ho vnímá většinová společnost. Dimitri Verhulst ve své knize líčí příběh sedmdesátiletého knihovníka, který se nechce smířit s tím, že bude už jen přežívat v bytě se svojí panovačnou manželkou. Nastuduje si příznaky Alzheimerovy choroby, aby se dostal do ústavu.

Politika i reflexe všedních dnů. Centrum DOX vystavuje karikatury arabských tvůrců

„O stáří a o tom, jak ho dnešní společnost vnímá, je také nové představení divadelní skupiny Farma v jeskyni, která u nás bude mít premiéru hry Navždy spolu!,“ říká Šilpochová, která se v uplynulých letech podílela nejen na programu Doxu, ale byla také koordinátorkou literárního happeningu Noc literatury, kde získala řadu cenných kontaktů na zahraniční spisovatele. Další zajímavou akcí, která souvisí s tématem stárnutí, bude březnová prezentace knihy Stará garda, která obsahuje třicet rozhovorů publicisty Petra Viziny a fotografa Hynka Glose. Výpravná publikace představuje životní osudy nejstarší generace českých výtvarníků, například Stanislava Kolíbala nebo Jana Švankmajera.

V květnu se nedaleko Doxu, na pražském Výstavišti, koná veletrh Svět knihy. Jeho letošní téma je Genius loci v literatuře a do Gullivera zavítají hosté tohoto veletrhu v rámci doprovodných programů. Na podzim bude v galerii výstava kurdských a iráckých fotografů, kteří dokumentují nejen dění ve válečné zóně, ale také každodenní život v této oblasti. „Program Gullivera je založen na konceptu takzvané rozšířené literatury, tedy literatury v dialogu s ostatními disciplínami – vizuálním uměním, filmem, performancí a dalšími disciplínami. V souvislosti s touto výstavou budeme mluvit například o vztahu kurdské literatury a současné fotožurnalistiky,“ uzavírá Šilpochová.

Gulliver - vzducholoď v DOXu.
Gulliver - vzducholoď v DOXu.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat