Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V pokračování Stokerova Draculy se objeví i lesbická upíří hraběnka

Kultura

  17:31
PAŘÍŽ - Pokračování románu Drákula, klasického díla, které v roce 1897 napsal Bram Stoker, už vyšlo nebo právě vychází v několika zemích světa. Pětisetstránkové dílo s názvem Drákula: Nemrtvý (Dracula: The Un-Dead) napsal jednapadesátiletý Kanaďan Dacre Stoker, vzdálený Stokerův příbuzný, který na románu spolupracoval s devětatřicetiletým Američanem Ianem Holtem, scénáristou, nadšeným upírologem a členem Transylvánské Drákulovy společnosti.

Dacre Stoker se svým dílem foto: AFP

"Drákula, jak je známý dnes, je nesmírně odlišný od toho, kterého ztvárnil Bram Stoker. A my jsme se chtěli vrátit k původnímu příběhu," vysvětloval v pátek Holt v Paříži, kde se konala oficiální prezentace románu.

Dlouho prý hledal mezi Stokerovými potomky někoho, kdo by se chtěl "oficiálního pokračování" chopit. Všichni odmítali, ale pak se v roce 2003 potkal s Dacrem Stokerem, bývalým členem kanadské reprezentace v moderním pětiboji, z nějž je v současnosti profesor tělesné výchovy v Jižní Karolíně.

"Když lidi myslí na Drákulu, vybaví se jim pohledný Béla Lugosi," vysvětluje Holt s odvoláním na maďarského herce, který hrál Drákulu v prvním představení na Broadwayi napsaném podle Stokerova románu, stejně jako v následném filmovém zpracování z roku 1931. "Takový ale Drákula vůbec nebyl. Byl starý a nahrbený, měl chlupy na dlaních a páchnoucí dech," řekl Holt v rozhovoru pro AFP. "Vylezl z hrobu, a proto smrděl jako smrt," dodal Stoker.

Po šesti letech výzkumu a psaní vyšel Drákula: Nemrtvý koncem září ve Velké Británii a Irsku, tento týden pak ve Francii, USA a Kanadě. Překladatelská práva už se prodala pro 17 jazykových verzí ve 24 zemích.

Pokračování se odehrává v roce 1912, 25 let po skončení první části Drákulových dobrodružství. Série děsivých vražd v Londýně a Paříži rozpoutá hon na upíry po celé Evropě i bezuzdné řádění "prince temnot". Autoři uvedli na scénu nové postavy včetně například policejního inspektora či lesbické upíří hraběnky. Při psaní využili 124 stránek s poznámkami Brama Stokera, které si udělal pro budoucí román, jenž už ale sám nenapsal.

Autor: