Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V pokračování seriálu Temný případ se objeví tvrdé ženy a okultismus

USA

  10:31
Úspěšný seriál True Detective, který nedávno skončil na HBO Go, dosáhl nejvyšší sledovanosti za poslední tři roky a zájem diváků o poslední epizodu dokonce způsobil technické problémy tomuto americkému televiznímu kanálu. Scenárista Nic Pizzolatto nyní už pracuje na druhé řadě, ve které se mají objevit "tvrdé ženy" a "zlotřilci". Chybět ale pravděpodobně bude představitel jedné z hlavních rolí, herec Matthew McConaughey, který oznámil, že první řadou končí.

Matthew McConaughey a Woody Harrelson v seriálu Temný případ foto: HBO

"První série byla poslední," prohlásil o své účasti Matthew McConaughey, který byl spolu Woody Harrelsonem hlavním tahounem seriálu. Nová série bude podle předběžných zpráv postavená na jiných postavách a novém příběhu. Kteří herci budou do nové řady seriálu obsazeni, zatím není známo.

Druhá řada odkryje okultní historii dopravního systému

Co se týče pokračování, hovořit o detailech nové řady by bylo podle scenáristy ještě předčasné. "Ale prozradím alespoň tolik, že bude pojednávat o tvrdých ženách, zlých mužích a okultní historii dopravního systému Spojených států," řekl Nic Pizzolatto v rozhovoru pro HitFix. "Musím si udržet punc tajemna - ani v následující řadě nemohu s diváky jednat na rovinu," řekl o své scenáristické strategii Pizzolato. Nedávno ale v rozhovoru pro časopis Rolling Stone prohlásil: "Mám tři postavy, které mám už teď rád, všechny jsou výjimečné a žádná z nich není Cohle ani Hart." prohlásil.

Druhá řada seriálu každopádně už teď vzbuzuje velká očekávání diváků i producentů, kteří doufají, že se co do úspěšnosti vyrovná první sérii. Televizní premiéra Temného případu totiž dosáhla na HBO Go nejvyšší sledovanosti za poslední tři roky a přilákala k obrazovkám 7,7 milionů diváků. První série se setkala nejen s úspěšným přijetím u diváků, ale i u kritiků, od kterých sklízí nadšené recenze.

Seriál přinesl i další vlnu popularity hlavním představitelům, a také tvůrcům - režiséru Cary Fukunagovi a především scenáristovi Nicu Pizzolattovi, který je teprve na začátku své kariéry. Cary Fukunaga má už na kontě řadu úspěchů, zejména adaptaci klasického románu Jana Eyrová (2011) nebo film Sin nombre (2009).

Scenárista Nic Piazzolatto (*1975) vystudoval literaturu a je autorem několika novel a povídek, které vyšly i v češtině ve výboru Nejlepší americké detektivní povídky. Zpočátku pracoval jako učitel literatury na několik univerzitách, od roku se 2010 se naplno věnuje vlastnímu psaní. Na poli televizní tvorby se před Temným případem angažoval jako scénárista seriálu The Killing.

Závěr první řady seriálu znamenal pro scenáristu velký úkol, se kterým se potýkal hodně dlouho. "Když jsem zvažoval, čím si Rust (Woodyho Harrelson) a Marty (Matthew McConaughey) budou muset projít, nebylo pro mě vůbec jednoduché vymyslet, jakým způsobem by měli oba opustit seriál a žít lepším životem za hranicemi těchto osmi epizod," prohlásil. "Nyní jsou ale připraveni jít dál a žít navždy mimo záběr seriálu. A my alespoň můžeme mít pocit, že se naši hrdinové neproměnili z černých na bílé, ale že spíše povstali ze srdce temnoty. Bez ohledu na svá lidská selhání nikdy neodvrátili oči. Takže jsou teď, po skončení seriálu, už oba úplně někde jinde," uzavřel Pizzolato v rozhovoru pro HitFix. 

Temný případ (True Detective)

Nový dramatický seriál HBO se ve své první řadě soustředí na Martyho Harta (Woody Harrelson) a "Rusta" Cohlea (Matthew McConaughey) - dva detektivy a bývalé parťáky, kteří uprostřed devadesátých let působili v oddělení vyšetřování vražd v Luisianě. V roce 2012 z dosud nejasných důvodů podstupují řadu výslechů. Vyšetřovatelé se vyptávají na jejich nejznámější případ - brutální vraždu prostitutky z roku 1995, kterou pravděpodobně spáchal sériový vrah se znepokojivými okultními sklony.

Zatímco se Hart a Cohle vracejí zpátky k neuzavřenému případu, jejich osobní příběhy a často napjaté vztahy nyní vyplouvají na povrch a stávají se ústředním tématem. Hart je Louisianský rodák a muž se smyslem pro rodinu, jehož manželství se rozpadá pod tíhou pracovního stresu a nevěry. Představuje (alespoň navenek) pravý opak Cohlea, pesimistického samotáře a bývalého detektiva z protidrogového oddělení v Texasu. Zatímco děj žene dopředu Hartova a Cohleova společná posedlost dopadnout rituálního vraha, pravé drama se odehrává kolem nevypočitatelnosti jejich vztahu a povah, a jak se ti dva navzájem ovlivňují coby detektivové, přátelé a muži.

Autor: