Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

V Praze dnes vystoupí soulová princezna Alicia Keys

Kultura

  13:00
PRAHA - Jako speciální host zpěvaččina turné Set The World On Fire Tour se ve vysočanské O2 Areně představí vycházející americká hvězda Miguel.

Alicia Keys foto: ČTK / AP

Alicia Keys v české metropoli koncertuje už podruhé – před čtyřmi lety zde představila album As I Am. Tentokrát s sebou přiváží repertoár z loňské, kritikou oceňované desky Girl On Fire, na níž zúročila své čerstvé zkušenosti matky a manželky rapera Swizze Beatze.

Přestože se třiatřicetiletá rodačka z newyorské čtvrti Hell’s Kitchen stylově pohybuje na rozhraní hip hopu, soulu a R&B, není považována za klasický produkt současné komerční scény. Boba Dylana zaujala natolik, že jí vúvodní skladbě alba Modern Times věnoval celou sloku. S lídrem punk-bluesových White Stripes Jackem Whitem natočila píseň k bondovce Quantum Of Solace, s raperem Jay-Z složila hold New Yorku působivým hitem Empire State Of Mind.

Holka k neuhlídání

Zpěvačka a klavíristka, jejímž velkým hudebním vzorem je Stevie Wonder, se také aktivně věnuje dobročinnosti. Je spoluzakladatelkou neziskové organizace Keep a Child Alive, poskytující léky africkým rodinám postiženým AIDS. Dále vystupuje jako mluvčí organizace Frum Tha Ground Up (Forum The Ground Up), která pomáhá mladým Američanům naplnit jejich ambice. A zpívá i na četných dobročinných akcích - vloni se například zúčastnila koncertu na pomoc obětem hurikánu Sandy.

Jako herečka se objevila ve filmech Sejmi eso, Holka na hlídání nebo Tajný život včel. V roce 2011 se poprvé postavila i za kameru jako režisérka jedné z povídek v rámci televizní série Five, které vyprávějí příběhy žen postižených rakovinou prsu. Zaujala též v roli básnířky, když vydala knihu Tears for Water: Songbook of Poems & Lyrics by Alicia Keys.

Autor: