Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Patejdl se dozvěděl diagnózu 14 dní před smrtí. Rozloučení bude na Strahově

Kultura

  10:36
Pražský Strahovský klášter bude 30. srpna hostit poslední rozloučení se spoluzakladatelem hudební skupiny Elán Vašo Patejdlem. Se slovenským zpěvákem, klávesistou a textařem, který zemřel v sobotu 19. srpna po těžké nemoci, se tam může přijít rozloučit i veřejnost.

Vašo Patejdl foto: Léto pod hradem Loket

Rozloučení se bude konat od 14:00 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. „Vašo si nesmírně vážil svých přátel, ale i fanoušků a příznivců. Možnost rozloučit se s ním tak budou mít jak jeho nejbližší a kolegové, tak i široká veřejnost, pro kterou bude vyhrazen prostor na nádvoří Strahovského kláštera,“ uvedla hudebníkova manželka Miluše Patejdlová.

Zároveň poděkovala všem za podporu a Ústřední vojenské nemocnici za péči. Patejdlovo úmrtí bylo podle ní náhlé a nečekané. „Mého manžela zasáhla nečekaně, a především zcela skrytě, velmi zákeřná nemoc. Jeho odchod byl zapříčiněn důsledkem celkového vyčerpání organismu při progresi zákeřného zhoubného onemocnění slinivky břišní. Diagnózu mu lékaři oznámili 14 dní předtím, než nastal onen osudný den,“ sdělila.

Jedním z posledních Patejdlových vystoupení byl letos 27. července koncert na festivalu Benátská! v libereckém Vesci. Skupina Elán pak plánovala příští rok dva koncerty - v Praze a v Bratislavě. Důvodem jednorázového návratu měla být oslava sedmdesátin frontmana Jožo Ráže a Patejdla.

Patejdl, který se narodil 10. října 1954 v Karlových Varech, spolupracoval i se slovenským zpěvákem Richardem Müllerem, pro kterého složil hit Po schodoch. Vytvořil také hudbu pro film Fontána pro Zuzanu z roku 1986 nebo pro filmovou pohádku Sedmero krkavců z roku 2015. Za svou tvorbu získal řadu ocenění.

Autoři: ,