Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Ve věku 94 let zemřela režisérka Krkonošských pohádek Věra Jordánová

Věra Jordánová (vlevo) a Hana Maciuchová (vpravo) v roce 2000 (13. listopadu 2000) foto: Profimedia.cz

Ve věku 94 let v neděli zemřela televizní režisérka Věra Jordánová. Věnovala se zejména tvorbě pro děti a mládež, režírovala například večerníčkovou sérii Krkonošské pohádky. Informaci o úmrtí Jordánové potvrdila její dcera Jana Procházková.
  18:38

Jordánová je podepsána pod desítkami titulů z tvorby Československé televize. Krkonošské pohádky natočila podle předlohy spisovatelky Marie Kubátové postupně v letech 1974 až 1984 ve spolupráci s kameramanem Františkem Němcem, který s ní spolupracoval i na dalších pohádkách.

Krakonoš - Krkonošské pohádky (1974, 1977, 1984)

Absolventka herectví na AMU a režie na FAMU se narodila 15. dubna 1928 v Praze, vyrůstala ale ve Šternberku. Její matka byla operní pěvkyní, otec pracoval jako vojenský lékař. Krátce hrála v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Koncem 50. let přišla do Československé televize a téměř čtyři desetiletí působila v redakci pro děti a mládež. Natočila několik adaptací známých literárních děl jako Věra Lukášová, Evženie Grandetová a Malá Doritka.

Kromě pořadů pro děti lze zmínit například její drama Výslech nebo historickou detektivku Zločin na Zlenicích hradě. Značné oblibě se dodnes těší také její čtyřdílná adaptace britské románové předlohy Jana Eyrová z roku 1972 s Martou Vančurovou a Janem Kačerem v hlavních rolích. Ale nejvíce Jordánovou proslavil večerníčkový seriál Krkonošské pohádky.

Co mají společného příběhy o krtkovi, Spejbl a Hurvínek, vodník Česílko a nejoblíbenější večerníček historie, Krkonošské pohádky? Hudbu k nim psal Vadim Petrov a detaily jsou v reportáži z roku 2014:

Autoři: ,