Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: V komunikaci používáme vojenské termíny. Jdeme tím naproti válce?

Kultura

  17:02
Projekt bývalého člena kapely Eggnoise Ondřeje Galušky, který si říká The Odd Gifts, přichází s novým poetickým videoklipem skladby Lullaby (Ukolébavka). Jeho režisérem je jeden z nejaktivnějších českých klipových tvůrců Jakub "Cermaque" Čermák. Píseň je součástí nového alba Migrant Songs, které se objevilo na pultech na sklonku léta. Speciální koncert k vydání alba se odehraje 1. listopadu v pražské Malostranské besedě.

The Odd Gifts foto: archiv skupiny

Kapela The Odd Gifts, projekt zakládajícího člena Eggnoise Ondřeje Galušky, se odvážila na nové nahrávce v textech věnovat řadě kritických témat současného světa. Nejinak je tomu i u aktuálního videa. „V písni Lullaby jsem se snažil pracovat s napětím mezi formou ukolébavky, která by měla utěšovat a uklidnit ty nejmenší a nejzranitelnější, a alarmujícím textem vyjadřujícím obavy z hrozícího ozbrojeného konfliktu nebo eskalující společenské krize,“ svěřuje se Ondřej Galuška.

Písní tak reaguje na změnu v myšlení lidí a změnu jejich slovníku. „Pomalu si zvykáme na představu přicházející války, například tím, jak někteří lidé používají k popisu skutečnosti v podstatě vojenský slovník, třeba termíny jako ‚invaze‘ nebo ‚nepřítel‘. Vyvolat očekávání války však může znamenat jít jí naproti.“

Autor videoklipu Jakub Čermák převedl téma ohrožení společnosti na osobní úroveň a vypráví příběh o nemožnosti komunikace a odloučení obyvatel města. „V situaci, kdy nejsme schopni nalézt společnou řeč a pouze přejímáme vnucené fráze a klišé, přestáváme mít pod kontrolou i vlastní životy,“ říká.

Křest alba proběhne 1. listopadu v Malostranské besedě v Praze. Společně s The Odd Gifts vystoupí i řada hostů, kteří se na desce podíleli. Mezi jinými účast přislíbili James Harries, Marie Puttnerová, Marek Doubrava nebo Moustapha Faye.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!