Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vila Tugendhat promítne pamětnický film Kristián

Kultura

  12:00
BRNO - Film Kristián, v němž zazářil Oldřich Nový s Adinou Mandlovou, je tahákem i pro současného diváka. Dvě projekce tohoto pamětnického snímku se budou konat příští středu v brněnské funkcionalistické vile Tugendhat. Zájem o ně je velký. Lístky na Kristiána se vyprodaly za necelý den, řekla vedoucí vily Iveta Černá.

Adina Mandlová foto: ČTK

V budoucnu by se promítání oblíbených prvorepublikových filmů mohlo ve vile konat pravidelně. "Kristián a vila mají společné to, že se v nich snoubí atmosféra a určitá elegance první republiky," uvedla Černá.

Sál pojme 30 diváků

Proto se vedení objektu rozhodlo, že uspořádá první promítání ve vile. Projekce se budou konat v technickém patře vily. Tamní sál pojme 30 diváků. Celkem 60 lístků bylo vyprodáno okamžitě. Správa vily tak už musí další zájemce o účast na představení odmítat.

ČTĚTE TAKÉ:

Černá ale kvůli mimořádnému zájmu předpokládá, že by se promítání Kristiána mohlo konat ještě koncem tohoto roku. Zvažuje, že by správa vily Tugendhat pořádala projekce černobílých snímků pravidelně, a to jednou do měsíce.

"Samozřejmě bychom vybírali jen filmovou klasiku, tedy ty snímky, které korespondují s atmosférou vily," doplnila. Obdobně by Tugendhat měl zvát pravidelně i na koncerty klasické hudby. Vilu letos její správa zpřístupnila veřejnosti po náročné rekonstrukci.

Památková obnova začala v lednu 2010 a trvala zhruba dva roky. Náklady na restaurování dosáhly 174 milionů korun. Tugendhat je na seznamu památek UNESCO. Zájem o prohlídky vily je mimořádný. Všechny vstupenky jsou zamluvené až do září. Početnější skupiny turistů mají šanci je získat až na období koncem tohoto roku. Vilu letos navštíví asi 30 000 turistů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat