Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na co do divadla

Přechodná vítězství i zmarněné šance. Erotické napětí ve Višňovém sadu stojí za vidění

Z inscenace Višňový sad | foto: Martin Špelda

Premium Recenze
Ústecké Činoherní studio začalo nedávno prezentovat novinky ze své tvorby v Divadle Komedie (jde tedy o pražské premiéry), došlo i na jedno z úhelných děl světové dramatické tvorby, Čechovův Višňový sad. Umělecký šéf souboru David Šiktanc přizval k jevištní realizaci překladu Leoše Suchařípy divadelní veřejností všeobecně uznávané spolupracovníky, komponistu Vladimíra Franze, scénografa Jana Štěpánka a kostýmní výtvarnici Zuzanu Bambušek Krejzkovou.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Všem dohromady se podařilo vytvořit pozoruhodnou verzi slavné látky, i když jsem do přestávky měl s percepcí díla určité problémy. Týkaly se hlavně „čarování“ s šerosvitem, takže odečítat kvalitu hereckých výkonů z často podsvícených tváří nebylo zrovna komfortní.

Na jen mírně nakloněné šikmě se v první části scénograficky pracovalo především s přeskupováním kvanta červených kufrů, které dorazily z Paříže s majitelkou panství Raněvskou (Marta Vítů) a její suitou. Horizont vykrývalo plátno, na něž byly promítány kresby i filmové dotáčky. Hlavní figury se prezentovaly povětšinou v statických aranžích, trochu pohybu do této stylizace vnášel budoucí majitel panství s přilehlým sadem Lopachin (Jan Bidlas), který jako by měl trochu trému ze svého odhodlání koupit zadluženou nemovitost před dosavadní majitelkou.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!