Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Výjimečný bluesman Johnny Winter vystoupí v Praze

Kultura

  18:32
PRAHA - Američan Johnny Winter, který patří k předním kytaristům bluesové historie, vystoupí 15. listopadu v pražském Lucerna Music Baru v rámci dlouhodobého hudebního projektu Prague International Bluenight.

Bluesový kytarista Johnny Winter foto: archiv LN - Jan Zátorský

Spolu s tříčlennou doprovodnou kapelou představíJohnny Winter skladby ze svého nového alba Roots, které vyšlo v září. "Jedná se o poctu Johnnyho Wintera jeho bluesovým kolegům a souputníkům, se kterými buď sám hrával, nebo se jimi nechal inspirovat během své dlouholeté kariéry," uvedl na adresu nové desky Jan Kratochvíl z pořádající agentury Liver Music.

Posluchači uslyší hity takových mistrů, jako byli Robert Johnson, Muddy Waters či Chuck Berry.

John Dawson Winter

Sedmašedesátiletý Texasan patří mezi nejslavnější představitele bílého elektrického blues. První album nazvané Johnny Winter vydal kytarista v roce 1968; v 60. letech vystupoval na řadě festivalů včetně legendárního Woodstocku. V 70. letech Winter spolupracoval se slavným bluesmanem Muddym Watersem na několika albech, jež byla oceněna cenou Grammy; nominaci na toto prestižní ocenění získal i za své předchozí album I'm a Blues Man z roku 2004. Za své zásluhy byl Winter v roce 1988 uveden do bluesové síně slávy.

V Česku se Winter poprvé představil v roce 2003 na open air festivalu na pražském Střeleckém ostrově; hrál také v Brně, Uherském Brodě a loni byl hostem tradičního festivalu Blues Alive v Šumperku. V Lucerna Music Baru hrál již před třemi lety.

Na pražském koncertě Wintera doprovodí kytarista Paul Nelson, baskytarista Scott Spray a bubeník Vito Liuzzi; jako předskokan vystoupí v Praze žijící britský písničkář Justin Lavash.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...