Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začalo to vraždou. Barrandov slaví 80 a otevře se veřejnosti

Vraždy

  7:00
PRAHA - Právě dnes je to osmdesát let od chvíle, kdy v nově založených ateliérech na pražském Barrandově padla první klapka. Začal se natáčet film Vražda v Ostrovní ulici.

Jindřich Plachta ve filmu Vražda v Ostrovní ulici foto: Febiofest

Film Vražda v Ostrovní ulici

V hlavní roli tichého, nenápadného a rozvážného detektiva Klubíčka, přísně metodicky řešícího spletitou vraždu lichvářky Zacharové, exceloval Jindřich Plachta. Zdatně mu sekundovali i Theodor Pištěk jako manžel zavražděné a zpočátku hlavní podezřelý a Zvonimír Rogoz coby Zacharův přítel, dobrácký pan Friedmann, z něhož se nakonec vyklube hledaný vrah. Vražda v Ostrovní ulici měla premiéru 24. března téhož roku a pyšní se ještě jedním prvenstvím - byl to vůbec první český zvukový film, ve kterém zazněly současně dialog a hudba. Bylo to umožněno míchačkou zvuku, kterou až do té doby neměli čeští filmaři k dispozici, a tak mohla kritika psát "o zcela novém, neobvyklém zvukovém účinu."

Pětadvacátého ledna 1933 se začal ve zbrusu nových filmových ateliérech a laboratořích na Barrandově natáčet film podle úspěšného, necelý rok předtím vydaného románu Emila Vachka Muž a stín. Pod názvem Vražda v Ostrovní ulici ho natočil režisér Svatopluk Innemann.

K výročí zahájení svého fungování chystá Studio Barrandov na letošek projekty pro zájemce o filmové zákulisí. "Prioritou filmového studia je především klid na práci filmařů. A proto byly i barrandovské ateliéry dlouhá léta uzavřeny pro veřejnost," uvedl mluvčí ateliérů Tomáš Želazko. "S loňským rokem se ovšem provoz studia v mnoha ohledech zájmu veřejnosti otevřel, chystáme řadu projektů, jimiž zákulisí české filmařiny všem zájemcům přiblížíme," dodal Želazko.

Pro školy či turistické výpravy zůstává přístupný rozsáhlý inventář kostýmů a rekvizit. "Po loňském úspěchu chystáme opět speciální tematické dny, například Den dětí na počátku června nebo mikulášskou nadílku začátkem prosince," podotkla ředitelka divize Fundus Věra Krátká.

O návštěvnických akcích bude Barrandov Studio informovat na svých internetových stránkách www.barrandov.cz, kde je také možné objednávat skupinové prohlídky ateliérů.

Mezi největšími v Evropě

Barrandovské ateliéry jsou nejstarším i největším filmovým studiem v České republice, patří k největším v Evropě a zůstávají přirozeným centrem českého filmového průmyslu. Za osm desítek let tu vzniklo přes 2500 českých i zahraničních filmů a tisíce reklamních spotů. V 80. letech minulého století se právě Barrandov stal produkční základnou Formanova oscarového hitu Amadeus. Mezinárodní filmová produkce tvoří dnes hlavní náplň práce barrandovských studií.

Postavy z filmu Fimfárum 3D před barrandovskými ateliéry

Postavy z filmu Fimfárum 3D před barrandovskými ateliéry

"Barrandov Studio disponuje třinácti ateliéry využívanými pro filmové a televizní projekty i společenské akce. Zajišťuje stavbu dekorací, pronájem či výrobu kostýmů a rekvizit, provozuje filmové laboratoře a dabingové studio. Nabízíme též kompletní produkční servis," shrnul místopředseda představenstva společnosti Petr Tichý.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat