Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Začalo to vraždou. Barrandov slaví 80 a otevře se veřejnosti

Vraždy

  7:00
PRAHA - Právě dnes je to osmdesát let od chvíle, kdy v nově založených ateliérech na pražském Barrandově padla první klapka. Začal se natáčet film Vražda v Ostrovní ulici.

Jindřich Plachta ve filmu Vražda v Ostrovní ulici foto: Febiofest

Film Vražda v Ostrovní ulici

V hlavní roli tichého, nenápadného a rozvážného detektiva Klubíčka, přísně metodicky řešícího spletitou vraždu lichvářky Zacharové, exceloval Jindřich Plachta. Zdatně mu sekundovali i Theodor Pištěk jako manžel zavražděné a zpočátku hlavní podezřelý a Zvonimír Rogoz coby Zacharův přítel, dobrácký pan Friedmann, z něhož se nakonec vyklube hledaný vrah. Vražda v Ostrovní ulici měla premiéru 24. března téhož roku a pyšní se ještě jedním prvenstvím - byl to vůbec první český zvukový film, ve kterém zazněly současně dialog a hudba. Bylo to umožněno míchačkou zvuku, kterou až do té doby neměli čeští filmaři k dispozici, a tak mohla kritika psát "o zcela novém, neobvyklém zvukovém účinu."

Pětadvacátého ledna 1933 se začal ve zbrusu nových filmových ateliérech a laboratořích na Barrandově natáčet film podle úspěšného, necelý rok předtím vydaného románu Emila Vachka Muž a stín. Pod názvem Vražda v Ostrovní ulici ho natočil režisér Svatopluk Innemann.

K výročí zahájení svého fungování chystá Studio Barrandov na letošek projekty pro zájemce o filmové zákulisí. "Prioritou filmového studia je především klid na práci filmařů. A proto byly i barrandovské ateliéry dlouhá léta uzavřeny pro veřejnost," uvedl mluvčí ateliérů Tomáš Želazko. "S loňským rokem se ovšem provoz studia v mnoha ohledech zájmu veřejnosti otevřel, chystáme řadu projektů, jimiž zákulisí české filmařiny všem zájemcům přiblížíme," dodal Želazko.

Pro školy či turistické výpravy zůstává přístupný rozsáhlý inventář kostýmů a rekvizit. "Po loňském úspěchu chystáme opět speciální tematické dny, například Den dětí na počátku června nebo mikulášskou nadílku začátkem prosince," podotkla ředitelka divize Fundus Věra Krátká.

O návštěvnických akcích bude Barrandov Studio informovat na svých internetových stránkách www.barrandov.cz, kde je také možné objednávat skupinové prohlídky ateliérů.

Mezi největšími v Evropě

Barrandovské ateliéry jsou nejstarším i největším filmovým studiem v České republice, patří k největším v Evropě a zůstávají přirozeným centrem českého filmového průmyslu. Za osm desítek let tu vzniklo přes 2500 českých i zahraničních filmů a tisíce reklamních spotů. V 80. letech minulého století se právě Barrandov stal produkční základnou Formanova oscarového hitu Amadeus. Mezinárodní filmová produkce tvoří dnes hlavní náplň práce barrandovských studií.

Postavy z filmu Fimfárum 3D před barrandovskými ateliéry

"Barrandov Studio disponuje třinácti ateliéry využívanými pro filmové a televizní projekty i společenské akce. Zajišťuje stavbu dekorací, pronájem či výrobu kostýmů a rekvizit, provozuje filmové laboratoře a dabingové studio. Nabízíme též kompletní produkční servis," shrnul místopředseda představenstva společnosti Petr Tichý.

Autoři: ,