Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zátiší Bohumila Kubišty se bude dražit za 12 milionů korun

USA

  16:30
PRAHA - Obraz Bohumila Kubišty s názvem Zátiší se bude s vyvolávací cenou 12 milionů korun nabízet v aukci, která se uskuteční 12. května v Topičově salonu.

Bohumil Kubišta: Zátiší foto: 1. Art Consulting

Obraz z roku 1906 se po téměř 20 letech vrací z USA přes aukční dům Sothebyďs v Londýně zpět do České republiky, uvádí majitel aukční síně Jiří Rybář. Připomíná, že Kubištova díla jsou vzhledem k jeho krátkému životu (1884 až 1918) téměř všechna ve státních galeriích, nadačních fondech či soukromých sbírkách.

Po roce 1989 se na trhu s uměleckými předměty objevily pouze tři zásadní olejomalby autora, a tato je jedna z nich. Obraz bude spolu s dalšími díly domácích i zahraničních tvůrců vystaven v Topičově salonu od 2. do 12. května.

Škréta za 6,5 milionu: koupí ho stát?

Dražba nabídne díla také například Františka Kupky, Emila Filly, Václava Špály, Antonína Procházky, Jana Zrzavého, Františka Foltýna, Andre Deraina nebo barokního malíře Karla Škréty. S vyvolávací cenou 6,5 milionu korun se bude nabízet jeho rozměrná Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic.

Karel Škréta: Podobizna Humprechta Jana hraběte Černína z Chudenic

Portrét zachycuje jednu z nejznámějších osobností českého baroka. Proslul zejména jako zakladatel bohaté rodové galerie, jejíž jádro vytvořil během svého benátského pobytu a v jejímž budování cíleně pokračoval i po svém návratu do Prahy. Nejspíše jako součást dědictví přešel koncem 18. století do lobkowiczkého majetku. V roce 1803 jej Antonín Isidor z Lobkowicz zapůjčil do Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění. Po navrácení Bedřichu Lobkowiczovi v roce 1918 byl portrét nejprve v pražském Lobkowiczkém paláci, později na zámku v Hoříně, odkud byl v 60. letech 20. století přenesen na zámek Mělník a po roce 1989 restituován původním majitelům.

Pořadatelé aukce o díle mluví jako o nejvýznamnějším obraze zámecké obrazárny v Mělníku. Protože je kulturní památkou, nabídla ho aukční síň k přednostnímu prodeji českému státu. Příslušné instituce ale před aukcí nechtějí sdělit, zda o dílo projeví zájem, neboť by to mohlo ovlivnit průběh aukce.

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...