Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Zemřel Jiří Zahajský

Kultura

  13:01
PRAHA - Po dlouhé těžké nemoci zemřel dnes ráno ve věku 68 let herec Jiří Zahajský. Oznámila to Alice Bláhová z Činoherního klubu, kde působil. Zahajský, jehož manželkou byla Jana Brejchová, během svého života ztvárnil desítky filmových i divadelních rolí.

Jiří Zahajský na archivním snímku z 9. prosince 2003. foto: ČTK

"Měl několik let těžké zdravotní problémy, ale snášel je statečně. Své poslední přestavení v Činoherním klubu odehrál 1. června s velkým sebezapřením - to jsme se viděli naposled," řekl herec Michal Pavlata. Zahajský byl podle něj skvělý herec, ohromný kolega a poctivý chlap. "Bude mi chybět. Vlastně už mi chybí," uvedl a dodal: "Ale už ho nic nebolí - a teď si určitě tam nahoře dává panáka."

Diváci si mohou Zahajského pamatovat například z filmů s cimrmanovskou tematikou. Ve snímku Rozpuštěný a vypuštěný si zahrál inspektora Trachtu, ve filmu Jára Cimrman ležící, spící se objevil v drobné roli legendárního českého cestovatele Emila Holuba.

Herecký rejstřík Zahajského byl pestrý, zahrál si v detektivních filmech, dramatech i snímcích pro děti - například ve filmu Krakonoš a lyžníci nebo v seriálech Křeček v noční košili, F. L. Věk a Hříšní lidé města pražského. Věnoval se rovněž dabingu. Propůjčil tak hlas mimo jiné Philippu Noiretovi v krimikomedii Prohnilí proti prohnilým a namluvil také pantera Baghíru v kreslené Disneyho Knize džunglí.

Řadu rolí Zahajský ztvárnil v Činoherním klubu, který byl jeho životní hereckou "štací". "Už když se dával dohromady Činoherní klub, tak jsem do něj chtěl, a i když jsem hrál 'Za branou', byl jsem víc tady. Říkával jsem dokonce, že kdo tady nepřespává, tak sem ani nepatří," napsal o svém působení v divadle Zahajský.

Narodil se 19. ledna 1939 v Mšeně u Mělníka. Vystudoval DAMU a angažmá měl v Divadle československé armády a v Divadle za branou. V Činoherním klubu působil od roku 1972. Účinkoval tam mimo jiné v hrách Ladislava Smočka, Bohumila Hrabala, Jaroslava Vostrého, Václava Havla, Shakespeara, Goldoniho, Brechta i řady ruských klasiků. Jeho poslední inscenací byl Moliérův Amfitryon.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!