Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel dabér Vilíka ze Včelky Máji. Milanu Stehlíkovi, který hrál téměř 50 let v Národním divadle, bylo 77 let

Milan Stehlík foto: archiv Národního divadla

Ve věku 77 let zemřel dlouholetý člen Činohry Národního divadla Milan Stehlík. Na první scéně působil téměř padesát let. Vedle herectví se věnoval i dabingu. Svůj hlas propůjčil postavičce Vilíka z animovaného seriálu Včelka Mája.
  13:48

Zprávu o Stehlíkově úmrtí iDNES.cz sdělil mluvčí první scény Tomáš Staněk. 

Milan Stehlík po absolvování DAMU v roce 1966 nastoupil do Městských divadel pražských. Hned čtyři roky poté se ale stal členem Činohry Národního divadla, kde hrál až do nedávné doby. Za bezmála padesát let zde ztvárnil více než stovku nejrůznějších rolí.

Po boku Dany Medřické se objevil ve slavné Kočičí hře, mimo jiné si zahrál v Lakomci, Lucerně, Roku na vsi či Sluhovi dvou pánů. Z posledních produkcí první scény, kde se Stehlík objevil, jmenujme Audienci u královny, Zbyhoň!, Sen čarovné noci či operu Juliette (Snář). Účinkoval i ve Wilsonově inscenaci 1914. Spolupracoval s Divadlem v Celetné či Strašnickým divadlem.

Vedle divadelních rolí se objevoval i ve filmu a televizi. Poprvé se už v roce 1966 předvedl v televizní produkci Dobrodružství Huckleberryho Finna. Zahrál si v Princi a chuďasovi, Pokladu krále Davida, Nezbedné pohádce či seriálu Laskavý divák promine. Jeho poslední filmovou prací se stal snímek Anglické jahody z roku 2008, v seriálu Doktor Martin si zahrál ještě v roce 2016. 

Věnoval se i dabingu, kde jej nejvíce proslavil hlas trubce Vilíka v oblíbeném animovaném seriálu Včelka Mája. Z pořadů pro děti je známý ještě jako hlas Brepty v seriálu Gumídci nebo hlas Lenocha ve Šmoulech.

Stehlík se v roce 1944 v Mladé Boleslavi narodil do umělecké rodiny, jeho otcem byl režisér a dramaturg Miloslav Stehlík.

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat