Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zemřel ruský filmový a divadelní herec Oleg Jankovskij

Kultura

  16:29
MOSKVA - Oleg Jankovskij, charismatický a všestranný herec, který patřil mezi nejmilovanější ruské hvězdy stříbrného plátna i divadelního jeviště, zemřel dnes ve věku 65 let po boji s rakovinou. Oznámila to Julie Kosarevová, mluvčí moskevského divadla Lenkom, v němž Jankovskij po několik desetiletí hrál.

Oleg Jankovskij foto: AP Photo/Alexander ZemlianichenkoČTK

Jankovského filmová kariéra trvala pět desetiletí a zahrnovala hlavní role v mnoha filmech, z nichž se staly divácké trvalky pro miliony lidí v bývalém Sovětském svazu i současném Rusku. Řadu hlavních rolí ztvárnil ve filmech ruského režiséra Andreje Tarkovského včetně jeho snímků Zrcadlo (1975) a Nostalgie (1983). Režisér Emil Loteanu ho v roce 1978 obsadil do filmu Drama na lovu.

Jednou z jeho posledních rolí byl náboženský vůdce a nepřítel Ivana Hrozného ve filmu Car ruského režiséra Pavla Lungina, který se tento měsíc promítal na filmovém festivalu v Cannes. "Oleg Jankovskij byl mimořádný fenomén - neuvěřitelně silný a talentovaný herec," řekl novinářům umělecký ředitel divadla Lenkom Mark Zacharov, který rovněž Jankovského režíroval v několika filmech.

Pocta Olegu Jankovskému (fanouškovské video):

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...