Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zemřela zpěvačka Vlasta Průchová

Kultura

  14:03
PRAHA - Český jazz přišel v pátek večer o velkou osobnost. Vlasta Průchová zemřela ve věku nedožitých 80 let po dlouhé těžké nemoci v motolské nemocnici. Talentované zpěvačce vzdal na své návštěvě v Praze hold i Louis Armstrong.

Vlasta Průchová. foto: Michal Doležal, ČTK

Vlasta Průchová (1926 - 2006)

První dáma české jazzové scény Vlasta Hammerová Průchová se narodila 12. července 1926 ve slovenském Ružomberoku. Ve své více než půl století trvající kariéře vystupovala s řadou špičkových muzikantů. Účinkovala s orchestrem Karla Krautgartnera, doprovázely ji i orchestry Karla Vlacha či Ferdinanda Havlíka. Zpívala duety s Karlem Hálou, Milanem Chladilem i s mladým Karlem Gottem.

S velkým úspěchem vystupovala také s Junior Triem, kde vedle jejího syna Jana hráli Miroslav a Alan Vitoušovi, všichni tři budoucí špičkoví jazzoví instrumentalisté a skladatelé. Nejraději ovšem Průchová zpívala po boku svého manžela Jana Hammera (zemřel v roce 1989), vynikajícího jazzmana a občanským povoláním kardiologa.


Hlubokou lítost nad úmrtím jazzové legendy vyjádřil dnes prezident Václav Klaus. "Prezident Vlastu Průchovou osobně znal, vážil si jejího umění, a také proto ji v roce 2003 ocenil státním vyznamenáním Za zásluhy II. stupně," sdělil ČTK prezidentův mluvčí Petr Hájek. Ani Vlasta Průchová se minulosti netajila svými sympatiemi k Václavu Klausovi, který léta vedl ODS.

Na předvolebních koncertech této strany několikrát vystupovala. Podle Hájka prezident zhoršující se zdravotní stav zpěvačky sledoval a byl s ní v kontaktu. Když se o jejím úmrtí dozvěděl, řekl, že dnešek pro něj bohužel není "docela všedním obyčejným dnem". Stejný název nese i zpěvaččino album z roku 1997 s nahrávkami z let 1958 až 1964.

Přestože Průchová přes půl století dokazovala své umění, vyšly jí jen tři desky - první v roce 1992 a poslední letos, kdy k jejímu jubileu vydal Supraphon CD Na počátku bylo blues. Obvykle křtila alba jiných hudebníků.

Vlasta Průchová začala vystupovat v roce 1946. Pro jazzový zpěv měla jako jedna z mála českých zpěvaček všechny předpoklady: cit pro frázi, bezchybný rytmus, skvělý hlas a obrovský temperament a muzikálnost.

Hvězdu první velikosti z ní udělalo uvádění televizní a rozhlasové soutěže Hledáme písničku pro všední den v letech 1957 až 1961. Vzešlo z ní mnoho skladeb, z nichž se staly evergreeny. V roce 1965 jazzové dámě vzdal při své návštěvě Prahy hold i Louis Armstrong.

Průchová ráda vzpomínala na to, jak slavného Satchma tehdy pozvala na oběd. "Přišel s půlkou kapely. Kytici, kterou jsem tehdy dostala, mám dodnes schovanou. Pochutnal si na květákové polévce, hovězí pečeni na zelenině s rýží a dostal i štrůdl," líčila zpěvačka před šesti lety na koncertě k 35. výročí Armstrongovy návštěvy.

Po srpnu 1968 strávila Průchová s rodinou rok ve Washingtonu. Domů se vrátila jen s manželem a dcerou, syn Jan dostal stipendium na prestižní hudební škole. Byl tehdy označen za emigranta. Dnes je z něj držitel ceny Grammy a uznávaný jazzman a skladatel filmové hudby.
Autoři: ,