Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Žižkův životopis od historika Čorneje se stal knihou roku. Cenu získal i největší ‚smolař‘ Magnesie Litery

Knihou roku a hlavním vítězem výročních knižních cen Magnesia Litera se dnes stala životopisná publikace o Janu Žižkovi od historika Petra Čorneje. Titul Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka zvítězil i v kategorii Litera za naučnou literaturu. foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Knihou roku a hlavním vítězem výročních knižních cen Magnesia Litera se v pondělí stala životopisná publikace o Janu Žižkovi od historika Petra Čorneje. Titul Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka zvítězil i v kategorii Litera za naučnou literaturu. Literu za prózu získal Jiří Kratochvil za román Liška v dámu. Ceny, které chtějí popularizovat kvalitní literaturu, se v pondělí předávaly v náhradním termínu na Nové scéně Národního divadla.
  21:54aktualizováno  22:48

Magnesia Litera patří Radce Denemarkové. Knihou roku je její román Hodiny z olova

Jiří Kratochvil byl doposud největším „smolařem“ Magnesie Litery se třemi nominacemi a žádným vítězstvím. Teprve čtvrtá nominace se proměnila v cenu. Litera za prózu má jako nejsledovanější kategorie šest nominací, ostatní po třech.

Jiří Kratochvil, jeden z nejpřekládanějších českých autorů, se ve své tvorbě odklání od realistické literární tradice. Román Liška v dámu se odehrává v 50. letech 20. století a má dvě dějové linie. Jedna vypráví příběh dělníka Pavla, který je jako perspektivní estébák vybrán, aby odešel na Západ a provedl diverzní akci ve Svobodné Evropě.

Petr Čornej přebírá cenu za Knihu roku od moderátorky večera herečky Jany...
Knihou roku a hlavním vítězem výročních knižních cen Magnesia Litera se dnes...

Fantaskní linií je příběh mladé lištičky, již mají vědci v totalitní zemi přetvořit v ženu. Tu pak režim vyšle na Západ, aby zavraždila Winstona Churchilla. 

Držitelé cen Magnesia Litera 2020:

Kniha roku:

Petr Čornej: Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka (Paseka)

Litera za prózu

Jiří Kratochvil: Liška v dámu (Druhé město)

Moleskine Litera za poezii

Ewald Murrer: Noční četba (Aula)

Litera za knihu pro děti a mládež

David Böhm: A jako Antarktida (Labyrint)

Litera za naučnou literaturu

Petr Čornej: Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka (Paseka)

Litera za nakladatelský čin

J. A. Komenský: Labyrint světa a ráj srdce (Práh)

Litera za překladovou knihu

Edward St Aubyn: Patrick Melrose I (Přeložil Ladislav Nagy, Argo)

Litera za publicistiku

Aleš Palán: Jako v nebi, jenže jinak (Prostor)

DILIA Litera za debut roku

Vratislav Kadlec: Hranice lesa (Argo)

Magnesia Blog roku

Jiří Švihálek: Pacholek.com

Kosmas Cena čtenářů

Filip Rožek: Gump: Pes, který naučil lidi žít (Kontrast)

Hrdinové se ale ve svobodném světě setkají, jejich příběhy se spojí a život se ukáže být mocnější než záměry mocných. „Román Liška v dámu je poctou imaginaci, literatuře jako hře slov a obrazů, ale zároveň nabízí i silný příběh o propojování a zároveň neslučitelnosti různých světů,“ uvedli o knize porotci.

Kniha Petra Čorneje o 850 stranách vyšla loni k 600. výročí začátku husitské revoluce. Autor uvedl, že navazuje na dílo historika Josefa Pekaře, jehož výsledky díky novým badatelským poznatkům rozšiřuje. Čornej se specializuje na dějiny pozdního středověku, zvláště husitství.

Podle poroty v této knize čtenářům názorně ukazuje obtížnost práce historika, který se často musí vyrovnat s nedostatkem písemných pramenů. Přiznává, že na některé otázky historik nemůže nabídnout jednoznačné odpovědi, a proto předkládá několik možných cest, jimiž se osudy husitského válečníka mohly ubírat. Jedinečný je podle porotců autorův vhled do středověkého myšlení i analýza proměny struktury pozdně středověké společnosti či detailní průzkum mocenských vztahů.

Literu za poezii dostal Ewald Murrer za sbírku Noční četba. Ewald Murrer je pseudonym básníka, prozaika, žurnalisty a výtvarníka Michala Wernische, syna básníka a překladatele Ivana Wernische. Ten dostal Literu za poezii před rokem.

Nová kniha odhaluje dusno mezi dámami Bílého domu. Melanie označila Ivanku za hada

V kategorii knih pro děti a mládež v pondělí zvítězilo dílo Davida Böhma A jako Antarktida, Literu za nakladatelský čin dostal Práh za Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

Vyhlášení vítězů se původně mělo konat 7. dubna, organizátoři je odložili kvůli koronavirové epidemii. V 19. ročníku cen Magnesia Litera bylo nominováno 27 knih a šest blogů. Pořadatelé zaznamenali rekordní počet 488 přihlášek. O vítězích v jednotlivých kategoriích rozhodují odborné poroty, hlavní cenu Magnesia Litera - Kniha roku tradičně vybere třísetčlenná porota zástupců literárního odvětví. Hlavním vítězem loňského ročníku se stal román Radky Denemarkové Hodiny z olova

.

Autor: