Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpěvačka Kate Bush se po 35 letech vrací na pódium. Turné je vyprodané

Kultura

  17:05
Sérii koncertních show zahájila slavná popová diva a songwriterka v úterý v Londýně, kde potěšila fanoušky svými největšími hity i dvěma novinkami ze svého dlouhodobého konceptuálního projektu. Nadšené ovace ve stoje ji podle agentury Reuters vítaly už dlouho před tím, než vůbec vstoupila na pódium.

Kate Bush - foto k albu Sensual World foto: KateBush.com

Turné nese název Before the Dawn (Před svítáním) a zahrnuje 22 koncertů a potrvá do 19. září. Lístky na něj byly vyprodané během patnácti minut.

Kate Bush - foto za zahajovacího koncertu turné Before the Dawn

Londýnský koncert v Hammersmith Apollo zahájila Kate Bush písní Lily z jejího alba The Red Shoes (1993), následovala píseň Hounds of Love ze stejnojmenné desky. Zpěvačku doprovázel na pódiu i její šestnáctiletý syn Bertie, který zpíval a účinkoval v show. "Dobrodružství teprve začíná,“ řekla Bush svému synovi při vstupu na pódium.

Právě v londýnském Hammersmith Apollo vystoupila Kate Bush (nar. 30. 7. 1958) na svém předchozím a jediném turné, které se odehrálo v roce 1979, rok poté, co se na špičku hitparády vyšplhal její song Wuthering Heights. Píseň na motivy románu Emily Bronte (česky Na větrné hůrce) vybočovala z tehdejší popové scény plné diska a punku, a pronikavý hlas a expresivní výraz tehdy devatenáctileté Kate jen podpořil její jedinečnost

.

Nejslavnější britská anticelebrita

Kate Bush vydala devět studiových alb, z nichž dvě se dostaly na špičku hitparádových žebříčků. Její kolekce singlů nazvaná The Whole Story (Celý příběh) se dostala až na vrchol. Přesto Bush víceméně nevystupovala na veřejnosti, poskytla jen několik rozhovorů a také alba vydávala vždy s dlouhou prodlevou. Jejím zatím posledním albem je 50 Words for Snow z roku 2011.

Bush se stala se jednou z nejoslavovanějších britských „anticelebrit“ a vytvořila si oddanou skupinu fanoušků, kteří s nadšením uvátali zprávu z letošního srpna, kde oznámila nové turné. Například učitelka Vicki Skehan z australského Brisbane utratila téměř 10,000 liber za letenku, ubytování a lístky na dva londýnské koncerty.

Během londýnského koncertu byli fanoušci tak zaujati vystoupením, aby vůbec pomysleli na to, že mají vypnout své chytré telefony a nenatáčet a nefotit, jak je o to Kate Bush požádala. „Chci mít kontakt s vámi jako s publikem, ne s vašimi iPhony, iPady nebo foťáky,“ vzkázala předem na svých webových stránkách. „Vím, že žádám hodně, ale ráda bych nám všem umožnila, abychom sdíleli společný zážitek,“ dodala Bush. Koncert zakončila písní Cloudbusting z alba Hounds of Love, za kterou si vysloužila záverečný aplaus poté, co odehrála své téměř tříhodinové vystoupení. "Děkuji vám všem za tak vřelou a pozitivní odezvu,“ řekla závěrem.  

Autoři: ,