Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Přišli jsme o desítky milionů kubíků dřeva. Co teď s tím a proč nevysazovat sazeničky ze školek?

Tsunami i zemětřesení se Česku vyhýbají, tornádo tu řádí zcela ojediněle. Ale před osmi lety se země stala epicentrem kůrovcové kalamity, jež byla řádově větší než jakákoli jiná v dějinách. | foto: Lela Geislerová

Premium Doporučujeme
Tsunami i zemětřesení se Česku vyhýbají, tornádo tu řádí zcela ojediněle. Ale před osmi lety se země stala epicentrem kůrovcové kalamity, jež byla řádově větší než jakákoli jiná v dějinách. Přesto najdeme místa, která jsou už dnes hezčí a hlavně zdravější než před útokem. A je na každém z nás, jestli dnes rostoucím lesům bude hrozit stejná zkáza jako na počátku tohoto tisíciletí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Kde najít nejsilnější sondu do českého vztahu k domovu? Horkým kandidátem by asi byl čerstvý dokument Příběhy lesního žalu. Filmařka a badatelka Barbora Klocová loni natočila a Česká televize nedávno vysílala rozhovory s jedenatřiceti dětmi a teenagery, jimž se změnil život. Všichni interviewovaní pocházejí z Vysočiny, osobně se jim nic nestalo. Ale než stačili vyrůst, místní krajina přišla o lesy.

Soukromé prožitky a příběhy stesku jsou pozoruhodným záznamem o našem vnímání prostoru, jejž většinou považujeme za samozřejmý. A možná nám pomohou porozumět, proč by se česká společnost měla přidat k rozhovoru o svých lesích. Ke konverzaci, již zatím ponechávala na lesnících, ochráncích přírody či vědcích.

Vytěžené dřevo z Lužických hor končí v Číně, Německu, Rakousku i na domácích pilách.

Česko nedostatkem lesů rozhodně netrpí. Máme jich nejvíc přinejmenším od dob Marie Terezie – a každé čtyři roky přibude výměra, do níž by se vešel jeden národní park České Švýcarsko. Uplynulých několik let ale předvedlo, proč zelená barva na mapě a stromy nejsou totéž. Svorně jsme si prožili slušnou depresi. Přesto – nebo právě proto – máme také důvody k podmíněnému optimismu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: