Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Co je to vlastně kvantová provázanost? Expert vysvětluje, proč trojice vědců získala Nobelovu cenu


Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu AV | foto:  Michal Šula, MAFRA

Premium Rozhovor
Letošní Nobelovu cenu v oboru fyziky dostala trojice vědců za výzkum týkající se kvantové provázanosti. Co to přesně je, vysvětluje Jiří Chýla z Fyzikálního ústavu AV.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

S profesorem teoretické fyziky Jiřím Chýlou o letošních laureátech Nobelovy ceny za fyziku, o tom, s čím se vědec musí smířit, i o teorii mnoha paralelních vesmírů

Lidovky.cz: Co je kvantová provázanost?
Provázané jsou všechny kvantové systémy, které obsahují víc než jednu částici. Třeba elektron a proton v atomu vodíku jsou také provázané. U nich ale provázanost nepřekvapuje. Zajímavější je, když jsou provázané dvě částice, které spolu interagovaly před nějakou dobou, ale pak se navzájem vzdálily. Přesto fungují jako jeden celek. V kvantové teorii mají totiž pojmy část a celek trochu jiný význam než v klasické. Nejzásadnější je ale jiný pojem, který v klasické teorii vůbec není. Je příčinou většiny problémů a paradoxů, které jsou s kvantovou teorií spojené.

Lidovky.cz: Jaký?
Je to superpozice stavů. Částice mají vlastnost, které se říká spin. Je to – velmi zhruba – obdoba veličiny popisující její rotaci kolem vlastní osy. Spin má tedy směr a velikost. Kdybyste jí měřil ve směru téhle osy, v klasické fyzice by vám (ve vhodných jednotkách) mohla vyjít třeba jedna polovina. Pokud byste ji měřil kolmo k jejímu směru, vyšla by nula. V kvantové fyzice je to jinak. Při měření v kolmém směru vyjde spin jednou minus, podruhé plus jedna polovina. Když ale budete dělat častá měření, střední hodnota bude pořád nula jako v klasické fyzice.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....

Mohlo by vás zajímat