Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Za uříznutou hlavu Maora evropskou pušku. Z tetování na obličeji udělali umění, pak přišel bělošský obchod se smrtí


Novozélandští Maorové, muži i ženy, se podobně jako Markézané či Rapanujci tetovali v obličeji, ovšem v eleganci a symbolice vyrývaných čar nemají konkurenci. Skicou tetování (moko) se podepisovaly i smlouvy. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Tetování Maoři nevynalezli, doklady o něm bychom nalezli třeba i u původních obyvatel Japonska nebo dalších národů jihovýchodní Asie. Rozhodně ho ale dovedli k dokonalosti. A mělo svůj jasný význam, vůbec nešlo jen o líbivé obrázky.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Není na světě lidské společnosti, jež by se do dějin tak silně vepsala – či spíše vryla – svým jedinečným vzhledem, svým výrazem ve tváři. Novozélandští Maorové, muži i ženy, se podobně jako Markézané či Rapanujci tetovali v obličeji, ovšem v eleganci a symbolice vyrývaných čar nemají konkurenci. Skicou tetování (moko) se podepisovaly i smlouvy.

V říjnu 1769 zakotvila u novozélandských břehů loď Endeavour, jejímž kapitánem nebyl nikdo menší než James Cook. A ač byl z Tichomoří navyklý na leccos, nestačil se divit. Jeho přírodovědec Joseph Banks, bystrý chlapík, jenž byl na palubě, si po jedné z šarvátek nad mrtvým tělem zapsal: „Byl to muž střední postavy, v obličeji jen na jedné líci tetovaný spirálou tvaru velmi pravidelného,“ což je nejspíše první psaná zmínka o maorské tatuáži nazývané moko.

Po utišení otevřeného nepřátelství a cestě kolem ostrovů – Nový Zéland tvoří dva hlavní ostrovy, Severní a Jižní – vytvořil malíř Cookovy expedice Sydney Parkinson i první podobizny Maorů: se spirálami, ale i s podélnými čarami ve tváři, což byl patrně starší vývojový styl. Přidal dokonce i náčrty maorského tetovacího náčiní.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se