Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Jak Schwarzenberg (ne)otřásl Prahou. Čecháčkovství tu bylo vždycky a občas zvítězí, říká profesor Putna


Martin C. Putna | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Premium Rozhovor
„Říkat, že Schwarzenbergové jsou Rakušané, znamená nepochopení toho, co jsou Schwarzenbergové.“ Rozhovor o knížecím rodu, o jejich stopách v české historii a především o životě a díle dvou Karlů – Karla VI. a Karla VII. ze Schwarzenbergu – s historikem Martinem C. Putnou začíná trochu zvláštně.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Profesor Putna mě vítá malou výstavkou, a než se začnu ptát, dostanu v jeho knihovně v pražských Košířích krátkou přednášku. Jak jinak než o knížkách.

Připravil jsem si tu hromádku schwarzenberských knih. Nenapsal je právě zesnulý kníže, ten žádným velkým pisatelem nikdy nebyl. Úžasně vyprávěl, ale nebyl člověk literární.

Naopak jeho otec literární byl. Několik let jsem strávil tím, že jsem dával dohromady roztroušené fragmenty jeho životního díla. Takže tahle tlustá a modrá kniha nazvaná Torzo díla, to jsou texty Karla VI. Schwarzenberga.

Dál tu jsou knihy, které připravil on sám, protože velké téma starého knížete Schwarzenberga už zamlada byla česká státnost. Byl posedlý tématem české státnosti, kontinuity českého státu, kontinuity, která trvala i během vlády Habsburků, což kníže neustále zdůrazňoval: že český stát nikdy nezanikl.

Lidovky.cz: Tedy že i před rokem 1918 jsme byli nejen součástí rakouského a posléze rakousko-uherského císařství, ale i Českým královstvím?
Ten stát byl oslaben, až byl téměř už jenom formální, ale jeho znaky nikdy nezanikly. A to znaky vizuální i textové. Karel VI. dal dohromady dvě antologie: jedna se jmenuje Obrazy českého státu. Vznikla ještě za protektorátu a shromáždil v ní všechno možné i nemožné…

Lidovky.cz: Pardon, ale za německé okupace vyšlo dílo dokládající trvání českého státu i pod Habsburky?
Pozor, za protektorátu, tedy zhruba do roku 1941, česká kultura poměrně velmi kvetla, tedy s vyloučením židovských autorů. Změnilo se to až s nástupem Reinharda Heydricha. Ale do té doby vesele publikovali i komunisté – tedy pokud nepsali otevřeně, že Sovětský svaz je výborný. Teprve po roce 1941 začíná postupné omezování a výrazná cenzura až do téměř zániku české literatury.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!