Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Podivné signály z Havany a Moskvy. Záhadná zbraň studené války se znovu objevila


Americký viceprezident Richard Nixon se bavil s generálním tajemníkem SSSR Nikitou Chruščevem, zatímco zpravodajci na americké ambasádě řešili zvláštní záření. | foto: Getty Images

Premium
Být diplomatem není jen tak. Vedle tradičních rizik této práce vás může nepříliš přátelsky naladěná druhá strana totiž i atakovat zvláštním zářením. Svoje o tom vědí američtí diplomaté na Kubě v době velmi nedávné, ovšem použití této zbraně (je-li to vůbec zbraň) se táhne hluboko do studené války.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Podivné bolesti hlavy, únava, závratě, nevolnost či postižení sluchu. To byly neduhy, které dlouhodobě trápily americké diplomaty i operativce CIA, působící v kubánském hlavním městě. O tzv. havanském syndromu se začalo intenzivněji mluvit v roce 2016 a od té doby si na něj stěžovali i diplomaté působící například v Rakousku, Kolumbii či Vietnamu. V září 2017 musela CIA dokonce své lidi ze „zdravotních důvodů“ z Kuby odvolat, zredukován byl i počet zaměstnanců velvyslanectví.

Původ syndromu je stále neznámý, hovoří se o akustické zbrani, jež s pomocí vysokofrekvenčních vln může zasáhnout mozek oběti. Ve svých rukou ji podle nejnovějšího zjištění společné investigace ruského portálu The Insider, německého Der Spiegel a pořadu 60 Minutes americké stanice CBS mohli třímat staří známí z jednotky 29155 ruské vojenské rozvědky, které si pamatujeme ze spojovaní s útokem na bývalého agenta Sergeje Skripala či na muniční sklad ve Vrběticích v říjnu 2014.

Havanský syndrom

Kořeny havanského syndromu ale mohou sahat až do počátků studené války – tehdy se ovšem hovořilo o tzv. moskevském signálu, o němž v letech 2022 a 2023 zveřejnili američtí historikové Peter Kornbluh a William Burr z National Security Archive řadu do té doby přísně utajovaných dokumentů.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: