Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Pod křížem i půlměsícem. Kniha Lajla znamená noc nám pomůže pochopit s muslimským a arabským světem


ilustrační snímek | foto: AP

Premium Recenze
V debatách o islámu občas zaznívá, že jde o náboženství s „krvavými hranicemi“, jehož příznivci nedokážou žít ve smíru s vyznavači jiných náboženství. Oponenti proti tomu často staví příklad středověkého Pyrenejského poloostrova, kde židé, křesťané a muslimové v rámci jedné společnosti utvářeli kulturu založenou na toleranci.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Žili ale zástupci zmíněných vyznání skutečně v „Al-Andalúsu“ v míru, nebo je to současné promítání našich představ do dějin? A zapustili muslimové ve Španělsku kořeny tak hluboko, že jsou patrné dodnes, anebo ve Španělech posílili křesťanskou identitu? I to jsou otázky, na které hledá odpovědi kniha Lajla znamená noc, jejíž autorkou je polská novinářka Aleksandra Lipczaková.

Co se týká otázky podstaty dávného soužití, je autorka opatrná k vyslovování silných hypotéz. Předestírá širokou škálu teorií odborníků: proti idealizovanému obrazu stojí opačně extrémní, podle něhož šlo o režim připomínající Jihoafrickou republiku za apartheidu. A uprostřed se nachází koncept „paralelních společností“: společný život a práci členů různých etnických a náboženských komunit nikoli ve jménu ideálu tolerance, nýbrž ve jménu pohodlí a vlastního prospěchu.

Prameny podle ní svědčí o někdy dost zlehčujícím zacházení s náboženskými symboly (v jedné arabské básni prý muslimský autor popisuje, jak „požádal mladého křesťana, aby mu v rámci erotické hry nakreslil na čelo znamení kříže“). U mnoha dalších je nutné je citlivě interpretovat: jestliže existovaly zákazy pobývání v domech jinověrců, tak to potvrzuje, že k takovým návštěvám docházelo.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...