Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Co si přečíst

Jakým jazykem by mluvil praotec Čech? Historik zkoumá mytické počátky českého státu


Historik a archeolog Petr Charvát | foto:  Michal Šula, MAFRA

Premium Doporučujeme
Praotec Čech je legenda, nikdy nežil. Jakým jazykem by asi hovořil? Takto provokativně se ptá ve své knize Příběhy dávného času historik Petr Charvát. V tradičních českých pověstech je podle něj skryta multikulturní situace Čech z doby jejich vzniku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Mystické počátky českých dějin jsou obestřeny mnoha tajemstvími, i proto lákají k „dešifraci“ řadu odborníků. Jejich závěry jsou někdy překvapivé; jako když muzikolog Vladimír Karbusický tvrdil, že v případě jmen bájných pohanských vládců se jednalo o nedorozumění, o dezinterpretaci údajného poselství určeného franskému vůdci jménem Tetha, začínajícího slovy Zastav své kroky (“Krok kazi Teute, lub přemýšlej. Nezamýšlám na ťa vojnu ni zla, kržu my se neklaníme, gosti vítáme“).

Záviš Kalandra zase mytická jména jako Vnislav, Křesomysl či Hostivít vyložil jako staré slovanské názvy dnů v týdnu. A týž historik se dokonce snažil rozšířit rozsah mytického času, když zpochybnil existenci samotného zemského patrona knížete Václava jakožto historické postavy, protože se podle něj původně jednalo o pohanského boha letní plodnosti.

Na nejstarší české mýty v té podobě, jak je zachytil kronikář Kosmas, se nyní nově zaměřil historik a archeolog Petr Charvát v knize Příběhy dávného času: Staré pověsti české dnes. I jeho teorie budou zřejmě na většinu čtenářů působit přinejmenším nezvykle.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: