Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co si přečíst

Jakým jazykem by mluvil praotec Čech? Historik zkoumá mytické počátky českého státu


Historik a archeolog Petr Charvát | foto:  Michal Šula, MAFRA

Premium Doporučujeme
Praotec Čech je legenda, nikdy nežil. Jakým jazykem by asi hovořil? Takto provokativně se ptá ve své knize Příběhy dávného času historik Petr Charvát. V tradičních českých pověstech je podle něj skryta multikulturní situace Čech z doby jejich vzniku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Mystické počátky českých dějin jsou obestřeny mnoha tajemstvími, i proto lákají k „dešifraci“ řadu odborníků. Jejich závěry jsou někdy překvapivé; jako když muzikolog Vladimír Karbusický tvrdil, že v případě jmen bájných pohanských vládců se jednalo o nedorozumění, o dezinterpretaci údajného poselství určeného franskému vůdci jménem Tetha, začínajícího slovy Zastav své kroky (“Krok kazi Teute, lub přemýšlej. Nezamýšlám na ťa vojnu ni zla, kržu my se neklaníme, gosti vítáme“).

Záviš Kalandra zase mytická jména jako Vnislav, Křesomysl či Hostivít vyložil jako staré slovanské názvy dnů v týdnu. A týž historik se dokonce snažil rozšířit rozsah mytického času, když zpochybnil existenci samotného zemského patrona knížete Václava jakožto historické postavy, protože se podle něj původně jednalo o pohanského boha letní plodnosti.

Na nejstarší české mýty v té podobě, jak je zachytil kronikář Kosmas, se nyní nově zaměřil historik a archeolog Petr Charvát v knize Příběhy dávného času: Staré pověsti české dnes. I jeho teorie budou zřejmě na většinu čtenářů působit přinejmenším nezvykle.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat