Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Na Pražské jaro přijedou Ronaldo a Messi violy. Chceme představit soudobou hudbu, říká dramaturg


Dramaturg Pražského jara Josef Třeštík | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
S Josefem Třeštíkem, dramaturgem našeho největšího hudebního festivalu o stigmatizaci koncertních sálů, i o tom, proč novým skladbám věnovat tu největší péči.
aktualizováno 

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Jak přilákáte diváky a posluchače na Pražské jaro, když například v oboru violy bude letos účinkovat, obrazně řečeno, Ronaldo a Messi a budou spolu hrát exhibici. Lze to vysvětlit širšímu publiku?
Viola je často opomíjený nástroj a terč muzikantských vtipů. Má to své převážně historické důvody, svou polohou, například ve smyčcovém kvartetu či orchestru, hraje viola střední hlas a není tak dobře slyšet jako první housle, ani jako basová linka violoncella. V klasicistních symfoniích byly violové party často doplňkové, vyplňovaly harmonii, a to je důvod, proč se na ni pohlíželo jako na méněcenný nástroj. Odtud pocházejí vtipy o violistech. Současně ale platí, že viola je krásný nástroj s nezaměnitelnou barvou, sytou a snad trochu melancholickou.

Je to zachyceno i ve slavné Hlaváčkově básni Pozdě k ránu: svou violu jsem naladil co možno nejhlouběji. Poprvé v historii Pražského jara jeho mezinárodní soutěž patří viole. Rozhodli jsme se, že pro tento nástroj uděláme, co největší statement pro violu a pozveme Ronalda i Messiho violy, tedy Antoina Tamestita a Tabeu Zimmermannovou, jestli jste svou otázkou narážel právě na ně. Ale v porotě je řada dalších skvělých muzikantů včetně Gartha Knoxe, který byl členem Arditti Quartet a Ensemble intercontemporain, nejlepších souborů zaměřených na soudobou hudbu.

V porotě jsou i další špičkoví muzikanti včetně českých zástupců Kristiny Fialové a Pavla Nikla. Nejraději bych jmenoval všechny. Antoine Tamestita jsme navíc oslovili, aby se stal rezidenčním umělcem festivalu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!