Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Prezident za sto miliard. Jsme uprostřed nejdražších voleb v dějinách, splácet je budeme léta

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Premium
Myslíte, že prezidentská kampaň stojí pouhé desítky milionů korun? Omyl. Už souboj Zeman vs. Schwarzenberg byl řádově dražší, jen se valná část peněz pokaždé neobjeví v účetnictví. Letos nás však zápas o prezidentský úřad vyjde možná na stovky miliard. Pokud někdo vnímá boj o Hrad jako bitvu Dobra se Zlem, pak si mu dovolme oponovat: tato kampaň je skutečný armageddon pro české veřejné finance.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Přímá volba hlavy státu probouzí v jinak letargickém národě vášeň pro politiku: rekordní volební účast, emocí plná náměstí i hospody, leckde spory dokonce zkalí i rodinnou večeři. Schodek státního rozpočtu naopak u nás nervuje jen pár desítek ekonomů a zhruba čtyři novináře. Přitom tady a teď jde o propojené nádoby.

Kvůli prezidentskému souboji odložila vládní koalice nejméně o rok a půl jakékoli snahy naplnit svůj hlavní předvolební tahák: Zastavíme hrozivé zadlužování České republiky, a to bez zvyšování daní!

A nejen to. Lze důvodně spekulovat o tom, že v nejbližších letech budeme sledovat tichou přípravu i na příští prezidentský duel. Přípravu, která oddálí nápravu rostoucího zadlužování země a bude nás stát další desítky až stovky miliard. Ročně.

Zastavit Babiše

Všechny strany vládní koalice před volbami 2021 slibovaly, že uzdraví rozpočet. Koalice Spolu navíc soustavně tvrdila, že tento úkol zvládne i bez zvyšování daní. Tento dvojslib vládní pětikoalice nemůže splnit, ani kdyby se rozkrájela, ale i to si nechme na později.

Kardinální potíž se skrývá jinde: ačkoli výdaje na prezidentskou kampaň jsou jasně omezeny na čtyřicet milionů (a padesát pro finalisty), ve skutečnosti nás letošní volby vyjdou na miliardy. Nikoli jen proto, že většinu peněz kampaně favoritů utratí už před oficiálním počátkem sledovaného období, ani proto, že miliony nenápadně tečou i skrze akce třetích stran.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat