Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Prezident za sto miliard. Jsme uprostřed nejdražších voleb v dějinách, splácet je budeme léta

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Premium
Myslíte, že prezidentská kampaň stojí pouhé desítky milionů korun? Omyl. Už souboj Zeman vs. Schwarzenberg byl řádově dražší, jen se valná část peněz pokaždé neobjeví v účetnictví. Letos nás však zápas o prezidentský úřad vyjde možná na stovky miliard. Pokud někdo vnímá boj o Hrad jako bitvu Dobra se Zlem, pak si mu dovolme oponovat: tato kampaň je skutečný armageddon pro české veřejné finance.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Přímá volba hlavy státu probouzí v jinak letargickém národě vášeň pro politiku: rekordní volební účast, emocí plná náměstí i hospody, leckde spory dokonce zkalí i rodinnou večeři. Schodek státního rozpočtu naopak u nás nervuje jen pár desítek ekonomů a zhruba čtyři novináře. Přitom tady a teď jde o propojené nádoby.

Kvůli prezidentskému souboji odložila vládní koalice nejméně o rok a půl jakékoli snahy naplnit svůj hlavní předvolební tahák: Zastavíme hrozivé zadlužování České republiky, a to bez zvyšování daní!

A nejen to. Lze důvodně spekulovat o tom, že v nejbližších letech budeme sledovat tichou přípravu i na příští prezidentský duel. Přípravu, která oddálí nápravu rostoucího zadlužování země a bude nás stát další desítky až stovky miliard. Ročně.

Zastavit Babiše

Všechny strany vládní koalice před volbami 2021 slibovaly, že uzdraví rozpočet. Koalice Spolu navíc soustavně tvrdila, že tento úkol zvládne i bez zvyšování daní. Tento dvojslib vládní pětikoalice nemůže splnit, ani kdyby se rozkrájela, ale i to si nechme na později.

Kardinální potíž se skrývá jinde: ačkoli výdaje na prezidentskou kampaň jsou jasně omezeny na čtyřicet milionů (a padesát pro finalisty), ve skutečnosti nás letošní volby vyjdou na miliardy. Nikoli jen proto, že většinu peněz kampaně favoritů utratí už před oficiálním počátkem sledovaného období, ani proto, že miliony nenápadně tečou i skrze akce třetích stran.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se