Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Vězni vlastního luxusu a řečí o sobě samých. Román Obrys je přesným obrazem současného západního světa


U nás dosud nepříliš známá britská spisovatelka Rachel Cusková zkouší tento nedostatek odstranit už druhým románem | foto: Profimedia

Premium Recenze
Britská prozaička Rachel Cusková dostala v českém prostředí druhý pokus k tomu, aby zaujala. A je to nyní úplně jiná autorka, jejímž hlavním mottem je: „Hlavně se zbytečně nesnaž, stačí, když budeš výjimečná.“ Román Obrys nenabízí žádný dramatický příběh, přesto je jeho čtení velkým literárním dobrodružstvím.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Ano, to rozhodně nelze zatajit: v románu Obrys se toho příliš neděje. Je tak otázka, jestli si publikací jeho českého překladu britská spisovatelka Rachel Cusková (1967) vylepší zdejší obraz, jejž dosud utvářel jediný román Arlington Park (2006). Jeho převod zde vyšel před osmi lety a poněkud zapadl ve velkém množství ženských příběhů. Není divu, román nasvěcuje jediný den pětice mladých žen z londýnské vilové čtvrti.

A je to bohužel titul snadno zapomenutelný, ba dokonce něčím protivný. Snad onou všetečností, malicherným zdůrazňováním detailů, jež mohly zůstat nevysloveny. Respektive které měly zůstat nevysloveny, aby šlo o dobrou literaturu. Ovšem pak by nebylo o čem psát…

Nyní se zdá být poměrně dobrý důvod k návratu k dílu britské prozaičky, jelikož její nejnovější román Second Place (2021) se dostal mezi nominované na Bookerovu cenu a hlavně vychází ze vzpomínkového textu Lorenzo in Taos z roku 1932, napsaného Mabel Dodge Luhanovou, jež s manželem v Novém Mexiku založila literární kolonii, kam na začátku dvacátých let přijel i D. H. Lawrence, pozdější autor Milence lady Chatterleyové.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se