Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Vězni vlastního luxusu a řečí o sobě samých. Román Obrys je přesným obrazem současného západního světa


U nás dosud nepříliš známá britská spisovatelka Rachel Cusková zkouší tento nedostatek odstranit už druhým románem | foto: Profimedia

Premium Recenze
Britská prozaička Rachel Cusková dostala v českém prostředí druhý pokus k tomu, aby zaujala. A je to nyní úplně jiná autorka, jejímž hlavním mottem je: „Hlavně se zbytečně nesnaž, stačí, když budeš výjimečná.“ Román Obrys nenabízí žádný dramatický příběh, přesto je jeho čtení velkým literárním dobrodružstvím.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Ano, to rozhodně nelze zatajit: v románu Obrys se toho příliš neděje. Je tak otázka, jestli si publikací jeho českého překladu britská spisovatelka Rachel Cusková (1967) vylepší zdejší obraz, jejž dosud utvářel jediný román Arlington Park (2006). Jeho převod zde vyšel před osmi lety a poněkud zapadl ve velkém množství ženských příběhů. Není divu, román nasvěcuje jediný den pětice mladých žen z londýnské vilové čtvrti.

A je to bohužel titul snadno zapomenutelný, ba dokonce něčím protivný. Snad onou všetečností, malicherným zdůrazňováním detailů, jež mohly zůstat nevysloveny. Respektive které měly zůstat nevysloveny, aby šlo o dobrou literaturu. Ovšem pak by nebylo o čem psát…

Nyní se zdá být poměrně dobrý důvod k návratu k dílu britské prozaičky, jelikož její nejnovější román Second Place (2021) se dostal mezi nominované na Bookerovu cenu a hlavně vychází ze vzpomínkového textu Lorenzo in Taos z roku 1932, napsaného Mabel Dodge Luhanovou, jež s manželem v Novém Mexiku založila literární kolonii, kam na začátku dvacátých let přijel i D. H. Lawrence, pozdější autor Milence lady Chatterleyové.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat