Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Jeho jméno si nezapamatujete, ale spletitý příběh ano. Norský písničkář vydal svou první knihu


Norský písničkář Stein Torleif Bjella vydal svou debutovou knihu | foto: Getty images

Premium Recenze
Kdo z nás by nechtěl dědit? A čím dřív, tím líp, protože dlouhověkost seniorů dnes způsobuje, že čím dál častěji dědí až předčasní důchodci po důchodcích. Ale jde taky o to, co člověk zdědí. Všichni si představují domy, šperky, auta a především moře peněz… Jenže co byste dělali, kdybyste zdědili jezero jako vypravěč novely Rybářská chata norského autora Steina Torleifa Bjelly?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Těmito větami završuje své vyprávění o příběhu, který onehdy slyšel v rádiu, Bohuš Záhorský ve slavném filmu Láska jako trám: „Jsou ještě chudáci na světě, že jeden ani neví… Je to strašně zlý, bez ženy se žít nedá a nemá… To je tak zlý… že někdy i ten pes z toho smutku zvrací…“ Bohuš Záhorský převypravuje Janu Pivcovi Starce a moře Ernesta Hemingwaye. Což je jen potvrzení skutečnosti, že se z tohoto textu stal mýtus, že tento příběh propadl mezi lidi a tam žije dál.

Těžko říct, zda se totéž podaří i novele Rybářská chata (2021) norského autora Steina Torleifa Bjelly. Na to je ještě brzy. Každopádně si na tomto díle můžeme ukázat jakousi nespravedlnost – či nevypočitatelnost, podle toho, z jaké strany se na to díváme – literatury a umění obecně. Stein Torleif Bjella (1968) byl totiž dosud znám jako písničkář, muzikant, i když pravda – před šesti lety publikoval básnickou sbírku, jak čteme na obálce, údajně velmi ceněnou.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se