Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

1938: Československo bylo Ukrajina, které nepomohli, tvrdí britský historik o Mnichovu

S britským historikem Thomasem Lormanem o Mnichovu 1938, o tom, proč se Britům nechtělo bojovat, o naivitě britských i československých politiků, ale i o tom, že nejen Západ nerozuměl Československu, ale ani Československo nerozumělo Západu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JD

Británie se celá staletí držela na kontinentu politiky Statu Quo - pokud některý stát začal příliš sílit, podpořila jeho protivníky, aby jí nepřerostl přes hlavu a nemohl ohrozit její postavení - žádné vyšší ideály v tom nebyly. Proto spolu s Polskem sabotovala snahy Francie o zajištění kolektivní bezpečnosti a ustupovala Německu v naději, že půjde na SSSR. A jak správně píše pan Berka, pár hodin po podpisu Mnichovské dohody Chamberlain navštívil Hitlera v jeho soukromém domě, kam se nechal odvést jeho autem a podepsali spolu v zásadě improvizovanou dohodu o neútočení. Odtud odjel provázen jásajícími Mnichovany na letiště, opět v hitlerově autě.

A čím víc studuji prameny, tím větší mám pocit, že by do skutečné války nešli ani kvůli Polsku, pokud by Hitler pokračoval dál na východ a dodržoval západní hranice a Locarnskou smlouvu. Pravděpodobně by pak ale začali zásobovat Stalina.

Stalin, který zase doufal, že Hitler půjde na západ, nechtěl riskovat válku s VB a Francií a vyčkával se vst

0 0
možnosti
JD

Vyčkával se vstupem do Polska přes čtrnáct dní. Když zjistil, že VB a Francie svoje sliby nesplní, obsadil svoji část Polska a vzápětí tam začal budovat Molotovovu linii.

0 0
možnosti
PP

P52e59t23r 18P75r36u82n36e11r

4. 10. 2023 22:13

Porovnávání Ukrajiny a Československa je zcestné. My jsme sudetským Němcům nebrali jejich jazyk, byli zcela plnoprávnými občany se zastoupením ve všech orgánech. Nezakazovali jsme německé nápisy, noviny, knihy nebo německý rozhlas a filmy. Nebombardovali jsme města a vesnice v Sudetech. Nezabíjeli civilisty a už vůbec ne děti.

1 1
možnosti
OB

Asi tak to vidím i já, pane Pruner. Kdo z dnešních třicátníků, pětatřicátníků sledoval na Ukrajině vývoj po roce 2012 . . . ???

0 0
možnosti
Foto

Británie měla s Německem 3 smlouvy: námořní dohodu, která umožňovala Německu větší loďstvo, Mnichovskou a o několik hodin později podepsanou smlouvu o tom, že spolu nebudou už vést válku. Tou mával Chamberlain na letišti, vítán davy. Podle deníků krále Jiřího VI si král měsíc po zahájení války zapsal, že se ptal Churchilla , "jestli bychom neměli pomoci Němcům proti bolševikům, kteří jdou do Německa" .

Mnoho lidí si neuvědomuje, jak tehdy vypadala Evropa a hranice- v článku je to částečně zmíněno- byli jsme obklíčeni nepřátelskými státy. Když šli Francouzi na pomoc Polsku, nedovolila jim Belgie průchod a donutila přistát francouzská letadla. Začátek války byl ze strany Británie- phony war. Shazovali letáky na Německo. Německu fandilo Portugalsko, Španělsko, Itálie, Maďarsko..nakonec se přidalo i Rumunsko, Bulharsko. Irsko pokládalo i po válce Iry, kteří bojovali za dezertéry a zrádce neutrality. Irsko dokonce po sebevraždě Hitlera poslalo Německu kondolenci.

0 0
možnosti