Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Boj o hranici. Američtí demokraté by imigraci podpořili, ale začínají se bát vlastních voličů


Biden a Trump mezi migranty | foto: Lela Geislerová

Premium
Podle dat americké pohraniční stráže se za poslední dva roky pokusilo překročit hranici 4,5 milionu lidí. Imigrace se stává jedním z klíčových bodů souboje o Bílý dům. A zatímco Donald Trump je pro voliče čitelný, Joe Biden je svým způsobem v kleštích.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Když demokratický starosta New Yorku Eric Adams loni v září prohlásil, že jeho město „zničí“ nelegální migrace, mnohé tím zaskočil. Levicový politik mluví jako Donald Trump? Zvláštní, mysleli si mnozí a považovali to za omyl nebo chvilkový zkrat. Situace se změnila, když velmi podobný postoj zaujal v lednu demokratický kandidát do Kongresu ze třetího newyorského okrsku Tom Suozzi. Zdržel se silných slov, nikoho ale nenechal na pochybách, že příliv migrantů považuje za krizi národních rozměrů. A světe, div se, vyhrál!

Tyto dvě epizody dokládají nepopiratelný fakt: ani demokraté už nejsou zcela „vítačskou“ stranou. Někteří z nich správně pochopili, že voličům nejde primárně o kulturní války na téma gender či rasa, ani o mezinárodněpolitické otázky typu válka na Ukrajině.

Ve světle těchto událostí se pro demokratického politika nabízejí dvě možnosti. Buďto znepokojené obyvatelstvo začne „vzdělávat“ a vysvětlovat mu, že za jeho obavy ve skutečnosti může vrozený rasismus, xenofobie a Donald Trump, nebo jeho pocity vezme jako hozenou rukavici a pokusí se ji zvednout dřív, než to udělají republikáni.

Co je bolí, je u nich doma na dvorku – a proměna jejich komunit (jak se kulantně říká) se v tomto žebříčku řadí na první místo. Když se člověk bojí v noci vyjít na ulici nebo se třeba jen obyčejně ptá, proč se dennodenně dře v nuzných podmínkách Brooklynu či Bronxu, aby platil na jiné, dvakrát si rozmyslí, koho bude příště volit.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...