Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Co si přečíst

Sága rodiny Berezinků pocházející z Ukrajiny. Čím je román Patriarchátu dávno zašlá sláva stále aktuální?


Pavel Brycz převzal Státní cenu za literaturu v roce 2004 ve věku 36 let. Od té doby ale na svůj úspěch nenavázal. | foto: Hynek Glos

Premium Doporučujeme
V současné době se pochopitelně hledají nejrůznější spojnice mezi zdejší a ukrajinskou kulturou. Jedna pozapomenutá existuje i v novodobé české literatuře, přestože byla v roce 2004 dokonce ověnčena Státní cenou za literaturu. Jedná se o román Pavla Brycze Patriarchátu dávno zašlá sláva.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Cena Jiřího Ortena se předává od roku 1987 a je určena autorům do třiceti let. Mělo by tak jít o poukázání na ty mladé literáty, kteří jsou největším příslibem. Státní cena za literaturu je naopak oceněním, které by mělo stvrzovat spisovatelovu nepominutelnou pozici v rámci českého písemnictví. A pokud budeme oboje literární vavříny brát jako reprezentativní, pak se můžeme ptát: Kolik těch výjimečných nadějí tedy po letech potvrdilo svůj status? Kolik českých spisovatelů je držiteli Ceny Jiřího Ortena i Státní ceny za literaturu?

Odpověď je snadná: Jde dosud o jedinou výjimku potvrzující pravidlo, že jedno ještě automaticky nepředurčuje k druhému. Otázkou je, zda se máme tímto výsledkem nějak znepokojovat. Lze totiž poukázat minimálně na to, že neexistuje žádná přímá kontinuita – poroty jsou naprosto odlišné, proměňují se v čase a stejně tak se v čase proměňují samotní literáti. Třeba se naprosto odmlčí. Jiní zas debutují až po třicítce, takže se jich Cena Jiřího Ortena logicky netýká.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se