Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Rozdílný přístup k Ukrajincům a Syřanům ukazuje povýšený pohled na postkoloniální země, říká historik


Michal Frankl | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
Před čtyřmi lety získal historik Michal Frankl z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd prestižní podporu – grant Evropské rady pro výzkum. Stal se vůbec prvním českým badatelem z humanitní oblasti, který na tuto podporu dosáhl. Projekt věnovaný uprchlíkům ve středovýchodní Evropě ve 20. století podle Frankla sice nedokáže přinést odpovědi na současnou uprchlickou krizi, chtěl by ale malým dílem přispět ke kultivaci debaty o uprchlících.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Do České republiky aktuálně míří několik tisíc uprchlíků z Ukrajiny denně, dostává se jim spontánní pomoci a podpory. Před válečným konfliktem už od roku 2011 do Evropy utíkali i syrští uprchlíci, ovšem tuhle vlnu žádná bezprostřední solidarita neprovázela. V čem spatřujete tu odlišnost vnímání? Platí, že čím víc jsou – etnicky, národně, rasově, kulturně – uprchlíci jiní, tím větší strach z nich máme?
K tomuto rozdílu jistě přispívá také bezprostřednější ohrožení současnou agresí vůči Ukrajině a naše vlastní historická zkušenost, stejně jako podobný jazyk a dlouhodobější pracovní migrace z Ukrajiny.

Ale není to celé vysvětlení: obávám se, že na rozdílném přístupu k lidem utíkajícím před válkou se ukazuje také omezený pocit zodpovědnosti za svět a přežívání povýšeného pohledu na postkoloniální země a jejich obyvatele. Ukazuje to bohužel, že lidé v nouzi mohou vyvolávat jak pozitivní energii a solidaritu, tak i pocit ohrožení, který populisté používají k symbolickému narýsování hranice kolem národa. Právě na těch jiných a nechtěných uprchlících si říkáme, kdo nejsme a s kým nesoucítíme. Stanovujeme tak hranice naší společnosti, jak kulturně, tak i z hlediska hodnotových či politických solidarit.

Statisíce nových Čechů. Uprchlíci mohou pomoci k dosažení superekonomiky

Často toto vymezování ale překračuje hranice otevřeného rasismu a je spojeno s konspiračními teoriemi – zejména těmi o údajné zamýšlené a plánované výměně evropského obyvatelstva, kterou prý mají chtít levicové elity nebo neziskovky, Soros či třeba Evropská unie. Nemohu si pomoct, ale velmi se to podobá diskursům proti židovským uprchlíkům, kteří byli v Československu i jinde po první světové válce.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...