Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alkohol v bludišti nezabloudí, dokazují čeští vědci

Věda

  6:08
Samostatný pohyb k cíli je obvykle doménou živých organismů. Českým vědcům se ale podařilo přimět k tomu neživou hmotu. Připravili kapky alkoholu – dekanolu, které neomylně najdou cestu k cíli v bludišti s tenkou vrstvičkou dekanoátu sodného.

Alkohol v bludišti nezabloudí, dokazují čeští vědci foto: YouTube

Využili k tomu tzv. chemotaxe – přirozeného pohybu ve směru chemického gradientu, v tomto případě koncentrace soli.

Výsledky zveřejnili v mezinárodním časopise Langmuir. Video s kapkou v bludišti na internetu během dvou týdnů zhlédlo přes 250 tisíc uživatelů. „V článku ukazujeme, že náš systém má spoustu vlastností podobných vlastnostem živých organismů, které jsou schopné vykonávat chemotaxi,“ vysvětluje hlavní autorka Jitka Čejková z Vysoké školy chemicko-technologické Praha.

PSALI JSME:

Tématu se začala věnovat během stáže na Jihodánské univerzitě v Odense, kde navázala spolupráci s profesorem Martinem Hanczycem. Už předtím se na VŠCHT zabývala vývojem chemických robotů v laboratoři profesora Františka Štěpánka.
Cílem je vytvořit umělé objekty, které se budou chovat jako živé.

V budoucnu mohou sloužit například k cílenému doručování léčiv. Tento konkrétní systém se k tomu nehodí, protože je příliš velký a tvoří ho látky škodlivé pro lidský organismus. Mohl by se ale uplatnit například k „chytrému čištění“. „Provádíme základní výzkum a v budoucnu nám poznatky z těchto experimentů mohou pomoci najít jiný, lidskému tělu příznivější systém, který by mohl sloužit i k doručování léčiv,“ říká spoluautor studie Matěj Novák.

Video je oproti reálnému času 4x zrychleno.

Video zachycuje mikroskopické sklíčko o velikosti 5 x 7,5 cm, na kterém je pomocí lepicí pásky vytvořeno jednoduché bludiště. Sklíčko pokryvá tenká vrstvička dekanoátu sodného. Růžová kapka (o objemu 5 mikrolitrů) je dekanol obarvený pro lepší pozorovatelnost červeným barvivem (jinak je bezbarvý). Žlutá kapka je nitrobenzen s krystalky kuchyňské soli.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat