Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Archeologové našli lidské ostatky. Zřejmě oběti napoleonských válek

Věda

  7:00
MAJETÍN - Ostatky dvou mužů a čtyř dětí objevili archeologové u Božích muk v Majetíně na Olomoucku. Podle jejich předpokladů by ostatky dospělých mohly patřit účastníkům některé ze šarvátek napoleonských válek, které se v okolí konaly. Děti byly na místě zřejmě pohřbeny později, možná při epidemii cholery v 19. století.
Archeolog při práci (Ilustrační foto)

Archeolog při práci (Ilustrační foto) foto: ČTK

Uvedl to Jakub Vrána z Archeologického centra Olomouc. Bližší informace poskytnou odborníci ve čtvrtek na tiskové konferenci, kdy také vyzvednou ostatky z posledního hrobu.

"Zatím nevíme přesně, zda ostatky mužů skutečně pocházejí z období napoleonských válek, ale předpokládáme to. Této verzi napovídá i zápis v obecní kronice, podle níž byli v obci pochováni vojáci i s koňmi. Ostatky blíže prozkoumá antropolog," uvedl Vrána.

Zřejmě oběti cholery

Ostatky dětí se na místo dostaly zřejmě později. V 19. století totiž v obci řádila cholera a místní mohli oběti k Božím mukám pohřbít. V té době totiž ještě ve vesnici nebyl farní kostel, u nějž se většinou nacházel hřbitov.

ČTĚTE TAKÉ:

Archeologové se na místo vydali poté, co dostali z obecního úřadu oznámení, že lokalitu procházejí lidé s detektorem kovů. "Chtěli jsme je předběhnout," uvedl Vrána. Například knoflíky z uniforem, které by jim pomohly v určení příslušnosti mužů ke spojeneckým armádám či Francouzům, ale archeologové neobjevili.

Autoři: ,