Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové odmítli novelu památkového zákona

Věda

  13:21
PRAHA - Na 150 akademických, vědeckých a odborných pracovníků, kteří se zabývají archeologickým výzkumem, včetně všech českých univerzitních profesorů archeologie, odmítá novelu památkového zákona v podobě, v jaké ji ministerstvo kultury předkládá vládě. Text prohlášení, kde novelu odmítají, jeho iniciátoři poskytli.

Archeologie (ilustrační foto) foto: ČTK/AP

Jsou přesvědčeni o tom, že přijetí legislativních změn v současné podobě by vedlo k vážnému poškození archeologie jakožto vědní disciplíny. Obávají se také negativní pozornosti ze zahraničí.

Novela podle signatářů přistupuje k archeologii, která je především vědním oborem, jako k aktivitě sloužící hlavně k rozšiřování současného památkového fondu, případně k uvolnění určitého území pro stavebníky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Navíc otevírá obrovskou a nekontrolovatelnou možnost zneužití finančních prostředků určených na archeologický výzkum k vytváření zisku, který nemusí být vracen zpět ve prospěch oboru prostřednictvím podpory badatelských nebo popularizačních aktivit, ale může směřovat k osobnímu finančnímu profitu," uvádí se v textu.

Vědci kritizovali předlohu již dříve. Podle ministerstva kultury nemá tvrzení o snížení vědeckého základu archeologie věcnou oporu. V současném zákonu je totiž zmíněna jen okrajově. "Za tohoto stavu navržená novela nejenže nemůže oproti stávajícímu, fakticky neřešenému stavu, snižovat vědeckost archeologické památkové péče, ale naopak akceptuje její výslovné zakotvení," uvedlo ministerstvo v únoru na svých webových stránkách.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Podle archeologů návrh vylučuje závaznost odborných stanovisek v rozhodování, rezignuje prý na účinnou aktuální kontrolu kvality terénních archeologických výzkumů a na odborné kvality subjektů, které je provádějí.

Naopak údajně paradoxně nařizuje byrokratickou kontrolu výzkumných aktivit, které s využitím archeologických pramenů nesouvisejí. Archeologové žádají vypracování takové zákonné úpravy, která by respektovala vědecké požadavky oboru, zajistila účinnou průběžnou kontrolu terénních výzkumů, definovala subjekty, které mohou výzkumy provádět, omezila růst byrokracie, zabránila provádění výzkumů za účelem zisku a neobsahovala chybná či nesmyslná ustanovení.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat