Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Archivy se otevírají veřejnosti. Své dokumenty nabídne i Karlova univerzita

Věda

  8:02
PRAHA - Archiv Univerzity Karlovy v Praze se ve čtvrtek mimořádně otevře veřejnosti. Bude to součást oslav Mezinárodního dne archivů, sdělil mluvčí univerzity Václav Hájek. K vidění budou například vlastnoruční zápisy do studia nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského nebo československého prezidenta Edvarda Beneše.
Archiv - ilustrační foto.

Archiv - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Vedle univerzitního archivů se ve čtvrtek otevřou také prostory Ústavy pro studium totalitních režimů nebo Archiv bezpečnostních složek.

V archivu Univerzity Karlovy, který se nachází v prostorách historického Karolina, bude vystavena také nejstarší pražská disertace o účincích kávy, čokolády, čaje a nikotinu, nejstarší dochované matriky ze 17. století nebo dokumenty z osobního archivu Jana Palacha a jeho rodiny.

Návštěvníci budou moci rověnž zjistit, jaké informace má univerzita o studentech a učitelích k dispozici a v čem spočívá práce archivářů. „Nejvíc se samozřejmě staráme o papírové dokumenty. Ale čím dál víc taky o digitální data, kterým bez archivace hrozí rychlý zánik,“ uvedl vedoucí Archivu UK Petr Cajthaml.

V univerzitním archivu se budou každou hodinu od 13 do 18 hodin konat komentované prohlídky. Jsou přístupné i bez objednání, ale přednost budou mít objednaní zájemci.

Autor: