Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Blíží se uzávěrka přihlášek. Střední školu vybírejte i podle maturity z matematiky

Věda

  11:52
PRAHA - Přihlášku je možné podat v prvním kole na dvě školy. Obě uveďte na jeden formulář. Testy z českého jazyka a matematiky budou jednotné. Kdo se přihlásí na gymnázium, toho čeká povinná maturita z „počtů“ termíny podání přihlášek na střední školy se blíží. Kdo zvažuje studium některého z uměleckých oborů, měl by si s rozhodnutím pospíšit. Uzávěrka přihlášek pro obory s talentovou zkouškou je totiž už 30.listopadu. Ostatní mají čas na rozmyšlenou do března.
Žáci základní školy (ilustrační foto).

Žáci základní školy (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

V úterním vydání Akademie LN přinášíme deset otázek a odpovědí o všem, co nesmí uchazeči a jejich rodiče opomenout.

1. Podle jakých kritérií školu vybírat? Existuje jejich kompletní seznam?
Kompletní seznam středních škol je k dispozici na webu www.infoabsolvent.cz, který spravuje Národní ústav pro vzdělávání. Školy zde můžete filtrovat podle stupně poskytovaného vzdělání (od učilišť přes gymnázia a střední odborné školy až po nástavbové maturitní studium). Ke každému oboru je na webu seznam škol, které ho vyučují. Najdete zde také informace o uplatnitelnosti absolventů. Kdo má už na základní škole potíže s matematikou, měl by zvážit, zda se hlásit na gymnázium nebo lyceum. Na těchto školách čeká letošní uchazeče nejen jednotný přijímací test, ale povinně také maturita z matematiky. Tu budou v roce 2021 poprvé skládat všichni studenti gymnázií a lyceí, o rok později se až na výjimky (viz box na protější straně) přidají ostatní obory.

2. Na kolik škol je možné podat přihlášku?
V prvním kole na dvě. Šanci přihlásit se na další školy budou mít uchazeči po skončení prvních kol, kdy se ukáže, kterým školám ještě zůstaly volné kapacity. Obě školy vybrané v prvním kole je potřeba uvést na jeden formulář přihlášky. Ten potom stačí okopírovat (v případě elektronické přihlášky dvakrát vytisknout) a odeslat na každou ze dvou vybraných škol. V případě, že se uchazeč hlásí na dva obory v jedné škole, uvede na prvním místě v přihlášce školu a název jednoho oboru, na druhém místě tutéž školu a druhý obor.

3. Kde sehnat formulář přihlášky a jak ji správně vyplnit, aby byla platná?
Žáci mohou dostat formulář na základní škole, případně na střední škole, kam se hlásí. Koupit se dá v prodejnách SEVT. V elektronické podobě má formulář ke stažení ministerstvo školství na svém webu www.msmt.cz.
Na formulář uveďte obě školy, na jejich pořadí nezáleží. Při vyplňování nezapomeňte na podpis uchazeče i zákonného zástupce. Základní škola potvrdí výpis známek z vysvědčení (pokud nejsou k přihláškám přiloženy jeho ověřené kopie). Použít nelze formuláře platné před rokem 2015, na něž se uváděla pouze jedna škola.

4. Na přihlášce je kolonka pro lékařské potvrzení. Musí být vyplněná?
Většina škol to nevyžaduje. Povinná je pouze pro žáky hlásící se na obory, u nichž je potvrzení takzvané zdravotní způsobilosti stanoveno ze zákona. Nepožaduje se tedy například pro obor gymnázium, ale předkládá se u oboru gymnázium se sportovní přípravou.

Jak budou vypadat přijímačky? A co s tím, když se dítě na žádnou školu nedostane?