Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel dá miliony eur na rozvoj ultrarychlého mobilního internetu

Evropa

  15:33
BRUSEL - Evropská komise investuje od počátku příštího roku 18 milionů eur (461 milionů korun) do rozvoje ultrarychlého mobilního internetu. Komise o tom informovala v dnešním prohlášení.

Evropská unie chce investovat do ultrarychlého mobilního internetu. foto: Reprofoto

Peníze z Bruselu půjdou na výzkum technologií označovaných LTE. Ta by měla zajistit to, že v mobilech lidé budou moci využívat internet o rychlosti stokrát vyšší, než jakou jim nyní umožňují běžné technologie používané v současnosti.

"Technologie LTE promění mobilní telefony ve výkonné mobilní počítače. Miliony nových uživatelů budou mít na svých mobilních zařízeních na každém kroku ultrarychlý přístup k internetu," uvedla eurokomisařka pro telekomunikace Viviane Redingová.

Systém LTE nyní testují operátoři v několika zemích, například ve Finsku, Německu či Británii. První komerčně dostupné služby by měly být podle očekávání dostupné už příští rok, a to ve Švédsku či v Norsku.

Zmiňovaných 18 milionů eur nejsou jediné prostředky, které na LTE Brusel vynakládá. EU na výzkum LTE poskytla už v minulých letech kolem 25 milionů eur.

Autoři: ,