Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Celý obličej včetně víček transplantovali lékaři ve Francii

Věda

  16:58
PAŘÍŽ - Lékaři z nemocnice Henri-Mondor na předměstí Paříže dnes oznámili, že v červnu jako první na světě uskutečnili transplantaci celého obličeje včetně víček a slzovodů. Pacientem byl pětatřicetiletý muž, jehož obličej byl znetvořen v důsledku genetické vady.
Operace (ilustrační foto).

Operace (ilustrační foto). foto: Shutterstock

První celkovou transplantaci obličeje oznámili letos v dubnu lékaři z Barcelony. Tým z francouzské nemocnice ale sdělil, že on jako první do ní zařadil i technicky velmi náročnou transplantaci víček a napojení slzovodů.

Operace v nemocnici Henri Mondor na pařížském předměstí Créteil se uskutečnila 26. a 27. června. Trvala asi dvanáct hodin a podílela se na ní necelá desítka lidí.

Pacient, označovaný pouze křestním jménem Jérôme, se před ní setkal s jiným Francouzem jménem Pascal, kterému byla v téže nemocnici před třemi lety transplantována část obličeje, díky čemuž se mohl znovu zapojit do společenského života. Oba muži trpěli stejnou chorobou, takzvanou neurofibromatózou.

Svou novou tvář viděl Jérôme poprvé toto pondělí a podle francouzských médií zvedl oba palce a řekl "velmi dobře". Už si ji musil i oholit.

Laurent Lantieri, který tým chirurgů vedl, ale řekl, že o plném úspěchu bude možné mluvit, až když pacient odejde z nemocnice a znovu se začlení do společnosti. "Je nutné počkat, až se nervy regenerují, abychom viděli jeho výrazy (pozvednutí obočí, úsměv a podobně). To bude trvat přibližně šest měsíců," řekl lékař.

Ve Francii, ve městě Amiens, byla v roce 2005 provedena vůbec první částečná transplantace obličeje. Osmatřicetileté Isabelle Dinoireové byly tehdy transplantovány nos, ústa, brada a okolní tvář, které jí v panice nad jejím omdlením ukousl její pes.

Autor: