Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celý obličej včetně víček transplantovali lékaři ve Francii

Věda

  16:58
PAŘÍŽ - Lékaři z nemocnice Henri-Mondor na předměstí Paříže dnes oznámili, že v červnu jako první na světě uskutečnili transplantaci celého obličeje včetně víček a slzovodů. Pacientem byl pětatřicetiletý muž, jehož obličej byl znetvořen v důsledku genetické vady.
Operace (ilustrační foto).

Operace (ilustrační foto). foto: Shutterstock

První celkovou transplantaci obličeje oznámili letos v dubnu lékaři z Barcelony. Tým z francouzské nemocnice ale sdělil, že on jako první do ní zařadil i technicky velmi náročnou transplantaci víček a napojení slzovodů.

Operace v nemocnici Henri Mondor na pařížském předměstí Créteil se uskutečnila 26. a 27. června. Trvala asi dvanáct hodin a podílela se na ní necelá desítka lidí.

Pacient, označovaný pouze křestním jménem Jérôme, se před ní setkal s jiným Francouzem jménem Pascal, kterému byla v téže nemocnici před třemi lety transplantována část obličeje, díky čemuž se mohl znovu zapojit do společenského života. Oba muži trpěli stejnou chorobou, takzvanou neurofibromatózou.

Svou novou tvář viděl Jérôme poprvé toto pondělí a podle francouzských médií zvedl oba palce a řekl "velmi dobře". Už si ji musil i oholit.

Laurent Lantieri, který tým chirurgů vedl, ale řekl, že o plném úspěchu bude možné mluvit, až když pacient odejde z nemocnice a znovu se začlení do společnosti. "Je nutné počkat, až se nervy regenerují, abychom viděli jeho výrazy (pozvednutí obočí, úsměv a podobně). To bude trvat přibližně šest měsíců," řekl lékař.

Ve Francii, ve městě Amiens, byla v roce 2005 provedena vůbec první částečná transplantace obličeje. Osmatřicetileté Isabelle Dinoireové byly tehdy transplantovány nos, ústa, brada a okolní tvář, které jí v panice nad jejím omdlením ukousl její pes.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...