Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Česko už má milion vysokoškoláků, techniků však nepřibývá

V České republice má univerzitní nebo vyšší odborné vzdělání více než milion lidí, milionová hranice byla překročena v roce 2008. Podle údajů Českého statistického úřadu se taktéž zvyšuje podíl mladých lidí, kteří studují vysokou školu, v roce 2008 už to byla čtvrtina všech lidí ve věku 20 až 29 let.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PF

P. Fiala

23. 1. 2011 19:06
K zamyšlení pro vládu i poslance i voliče

Jaká má být smysluplná skladba učiva na technických školách? Motivující kantory i studenty i jejich rodiče a hlavně s ohledem na to co se děje v zahraničních firmách s globálním účinkem, kde se mohou  absolventi uplatnit!

Pohlédněme na WWW stránky firmy SIEMENS či VW. Čemu se věnují? Rozvíjí se tam trh s elektroautomobily, fabriky jsou řízeny průmyslovými počítači a téměř vše je atomatizováno, "zelené" bydlení, atd. - to jsou trendy žití lidí na příštích 50 let.

Specializování se na programování průmyslových počítačů, automatizační soustavy atp. nebude marná investice. Stejně tak učení se němčině. A jednání na úrovni vlád regionálních s těmito či podobnými globálními firmami by mohlo přinést z jejich strany výraznou finanční podporu i pro technické školy střední a vysoké. Ptejte se v Mohelnici, zda nebudou potřebovat kvalifikované mladé síly.

0 0
možnosti
PF

P. Fiala

23. 1. 2011 20:02
Re: K zamyšlení pro vládu i poslance i voliče

Ještě něco pro inspirace a motivace pro budoucí vědce, inženýry a techiky (od pradávna tvůrce pokroku a bohatství států) o tom, co si připravuje k budování firma SIEMENS  pro trvale udržitelný rozvoj  států tvoříích EU (minimalizace současného plýtvání): http://www.siemens.com/entry/cc/de/urbanization.htm?section=green_index" target="_blank" rel="nofollow">http://www.siemens.com/entry/cc/de/urbanization.htm?section=green_index

0 0
možnosti
FK

F. Kusák

19. 1. 2011 21:12
Tyto články jsou v podstatě

nic neříkající plky. Sám jsem vystudoval ČVUT včetně státnic z matematiky a fyziky, takže by neměl být problém sehnat zaměstnání. Po padesátce máte však stejně problém si najít práci. Také nevěřím, že pokud by stoupal počet absolventů technických škol, že by tito lidé nalezli jednoduše práci. Úpadek průmyslu a aplikovaného výzkumu je tak masivní, že tento trh práce práce je velmi omezený a lidé jsou zde poměrně špatně placeni. Naopak náročnost studia technických a exaktních věd je nesrovnatelný, a tak chronickým nedostatkem trpí všechny profesní vysoké školy včetně medicíny. Prostě, západní společnost, a o té české ani nemluvě, je docela ve velké krizi nebo lépe řečeno v úpadku.

0 0
možnosti
JP

J. Pašek

19. 1. 2011 15:28
Prodoužené mládí za cizího prachy . . .

!

0 0
možnosti
KL

K. Lhoták

19. 1. 2011 17:08
Re: Prodoužené mládí za cizího prachy . . .

Neúspěšný uchazeč na VŠ? :))

0 0
možnosti
JS

J. Sedlacek

19. 1. 2011 13:44
Aha, tak je to

K diskuzi bych chtěl jen poznamenat, že za zhruba posledních 20 let jsem se živil tím, co jsem se naučil jednak sám doma a také svými koníčky. Kdybych se spoléhal na to co mně naučilo školství, tak bych stěží sháněl zaměstnání. Dnes, jako penzista, si přividělávám zase jen tím co umím. Škoda úhynu techniků a řemesel, nedávno si Knížák v Aluze postěžoval, "že umělecké školy chrlí tisíce absolventů, kteří uměli stejně  nikdy nebudou.

0 0
možnosti
JK

J. Kotalík

19. 1. 2011 14:46
Re: Aha, tak je to

Zajímavé...

Povězte mi, když se za tím takhle zpětně podíváte...jaký je to pocit? Řekl byste, že je lepší živit se sám za cenu toho, že máte více starostí, nebo je přeci jenom pohodlnější být někde zaměstnán a mít strarosti trochu jiného druhu? Předem děkuji za odpověď.

0 0
možnosti
JK

J. Kotalík

19. 1. 2011 13:25
Představy

Ona totiž spousta lidí ještě nepochopila, že diplom sám o sobě neznamená prakticky nic, protože každý duševně příčetný zaměstnavatel se vás především zeptá, co umíte.

Pak vzniká spousta "vzdělaných" lidí, co plní fronty na pracáku, řvouc, že přece mají vysokou školu (ačkoliv to v jejich případě znamená jen a pouze to, že pět let někam docházeli) a strašlivě se diví, že to nikoho nezajímá. Pak si začnou myslet, jak je to strašlivě nespravedlivé, když přeci "mají stejnou vejšku jako ti technici" a vůbec, žeano. A pak s takto zdeformovanou představou o spravedlnosti ještě vstupují do sociální demokracie...a v tu chvíli je jejich užitečnost pro společnost úplně v tahu...

0 0
možnosti
VK

V. Kraus

19. 1. 2011 13:45
Re: Představy

Snad jen ve státní správě je úplně jedno, jakou vysokou školu jste absolvoval - práva, ekonomii, techniku, pedagogickou fakultu, ekologii, psychologii. Stačí jen, když máte nějaký diplom a splňujete na funkci požadované vysokoškolské vzdělání. Proto takový zájem o plzeňská práva a podobné lehké vysoké školy. 

0 0
možnosti
VK

V. Kraus

19. 1. 2011 8:16
Jen aby těch vysokoškoláků, techniků spíše neubylo

Pracuji v energetice a zde se setkávám se spoustou vysokoškoláků, techniků ve věku nad 50 let a často i nad 60 let. Zdá se, že v blízké budoucnosti zde budou tito lidé chybět. Proto se také ČEZ poslední dobou snaží motivovat mladé lidi ke studiu technických oborů.

Ano, po roce 1989 nám roste počet vysokoškoláků. Jenže ti plzeňští právníci, absolventi různých filiálek soukromých vysokých škol ekonomických (třeba ze Starého Hrozenkova), sociologové, politologové a absolventi dalších humanitních oborů nám příliš nepomohou.Často pak obtížně shánějí zaměstnání. Loni v létě jsem se musel trochu škodolibě smát. Jeden čerstvý vysokoškolák, ekolog si v tisku stěžoval, že nemůže sehnat odpovídající zaměstnání. Jediné co sehnal prý byla jakási práce venku s křovinořezem. Když se to ale vezme kolem dokola, tak je to docela slušné uplatnění v oboru.     

0 0
možnosti
JE

J. Esterka

19. 1. 2011 0:56
Polovina

dnešních vysokoškoláků je v životě nepoužitelná...

0 0
možnosti
PB

P. Boublíková

19. 1. 2011 14:06
Re: Polovina

Řekla bych, že polovina vysokých škol poskytuje vzdělání, které je v praxi úplně k ničemu. A na mnoha ostatních jde úroveň tak dolů, že je to k breku.

Jenže politická objednávka zní - vyrábět vysokoškoláky.

0 0
možnosti
JP

J. Pašek

18. 1. 2011 23:27
Topolánka dcera studuje v Bruselu politologii . . . .

to, aby měla blízko ke korýtku . . . .

0 0
možnosti
PZ

P. Zeman

19. 1. 2011 7:56
Re: Topolánka dcera studuje v Bruselu politologii . . . .

tak tohle zasmrdělo závistí... :-P

0 0
možnosti
FE

F. Eliáš

18. 1. 2011 20:45
Vzdělaných lidí rozhodně nepřibylo

Průměrný vysokoškolák dnes stěží přečte rozsáhlý text a pravděpodobně mu vůbec neporozumí. Má špatnou paměť. Nejraději vystudoval obor tzv. humanitní, protože příliš neovládá matematiku nebo fyziku. Vystudoval obor ve kterém se vyskytuje kouzelné slůvko management. Velký zájem je o psychologii, sociologii, pedagogiku,  apod., přesto, že vzdělanci tohoto typu jsou zbyteční. Zlatá doba, ve které je počet studentů v různých oborech regulován. Vždyť je ten vzdělávací špás placený z peněz daňových poplatníků, zde nemá místo jakékoli tržní chování, jakýkoli trh

0 0
možnosti
VK

V. Klíma

18. 1. 2011 22:21
Re: Vzdělaných lidí rozhodně nepřibylo

Konkrétně na sociologii by se mohl vyhlásit stop stav na několik let.

Spousta VŠ funguje jen jako odkladiště odpovědnosti za svůj život a u některých humanitních oborů je to o to horší, že reálným životem zcela nedotčení absolventi jdou na pozice ve státní správě, kde mají najednou rozhodovat o tom, jak budou vypadat životy druhých.

0 0
možnosti
JP

J. Pašek

18. 1. 2011 20:08
Studium pavěd 100% za svoje peníze . . .

!

0 0
možnosti