Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci objevili gen zodpovědný za závažné onemocnění ledvin

Věda

  13:33
PRAHA - Čeští vědci objasnili genetickou podstatu vzácného dědičného onemocnění ledvin. Objev dnes představili novinářům na tiskové konferenci. Chorobu vyvolává změna genu pro tvorbu bílkoviny zvané renin, která hraje významnou roli také v regulaci vysokého krevního tlaku.

Ilustrační foto foto: AFP

Porucha genu vyvolává postižení ledvin, které může skončit až jejich selháním, popsal děkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze profesor Tomáš Zima. Přínos objevu spočívá podle vedoucí týmu vědců Stanislava Kmocha v prvé řadě v tom, že umožňuje farmakologickou léčbu rodin, kde se choroba vyskytuje. Otevírá se však i cesta pochopení vlivu látek na vznik vysokého krevního tlaku.

"Vyřešili jsme příčinu choroby u pacientů, ale zároveň jsme otevřeli
základní biologické otázky funkce reninu v regulaci krevního tlaku a v
biologii ledviny," řekl Kmoch. Studie ukazuje, jaké jsou vedlejší efekty působení léků, které ovlivňováním funkce reninu regulují krevní tlak. Takových preparátů se dnes prodávají po miliónech po celém světě, uvedl.

Podle přednosty kliniky nefrologie profesora Vladimíra Tesaře by v blízké době mohl mít objev význam i pro běžné pacienty s chronickým selháním ledvin, kterých je nyní v ČR asi 8000. Léčí se buď dialýzou, nebo je jim ledvina transplantována. Léčba je nákladná, podle Tesaře stojí čtyři procenta nákladů na zdravotní péči.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenzi mají v Česku dva miliony dospělých. Třetina z nich o tom přitom neví, vysoký tlak nijak nebolí. Jeho projevem může být až infarkt, mrtvice či právě selhání ledvin.
Nyní se výzkum soustředí na hledání vhodné léčby. Nadějná je zejména pro mladé, kteří ještě nemají ledviny příliš poškozené.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...