Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Čeští vědci: Pokrok v léčbě leukemie

Brněnští lékaři dosáhli pokroku v léčbě leukemie.(Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnští lékaři dosáhli pokroku v léčbě leukemie.(Ilustrační foto) | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

BRNO Vědci z brněnské Masarykovy univerzity vyvinuli novou léčbu pro pacienty s leukemií. Nemocným dnes lékaři transplantují kostní dřeň, zhruba u poloviny nemocných však buňky dárce neničí jen nádor, ale i zdravou tkáň. Brněnští vědci nyní dokážou tento nežádoucí účinek výrazně omezit, řekl dnes vedoucí výzkumného týmu Jaroslav Michálek.

Transplantace kostní dřeně se podle Michálka používá v nepříliš změněné podobě 40 let. Novinka vyvinutého postupu spočívá v tom, že předtím, než se nemocnému podají buňky od dárce, lékaři vakcínu upraví. Odstraní bílé krvinky, které by napadaly zdravé buňky pacienta, a naopak posílí ty protinádorové, uvedl Michálek. Problém s napadáním zdravé tkáně se objevuje zhruba u 50 procent transplantací kostní dřeně a část nemocných na komplikace zemře.

Vědci z Brna získali potřebná povolení a metodu budou zkoušet na pacientech. Klinickou studii ukončí asi za tři roky, pak by se mohlo používání postupu uplatnit u více nemocných. Leukemii lékaři zjistí v Česku u více než 1000 lidí ročně.

Jediným problémem jsou peníze
Příprava jedné vakcíny pro konkrétního pacienta stojí 200.000 až 500.000 korun. Podle odborníků se však může její podání vyplatit; léčba onkologicky nemocného stojí měsíčně přes 100.000 korun a když se uzdraví dřív, ušetří se.

Vědci nyní mají problém pouze se získáním peněz na klinický výzkum. Podle děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jana Žaloudíka grantové agentury v ČR poskytují peníze na základní i aplikovaný výzkum, ale finančně neocení, když vědci chtějí výsledky výzkumu převést do praxe.

Výzkumníci se proto dohodli, že peníze poskytne nově zřízený Nadační fond Modrá kotva. "Vzhledem k tomu, že je to léčba, která se musí připravovat individuálně pro každého pacienta a není možná pásová výroba, není zájem farmaceutických firem tento výzkum podporovat," vysvětlila ředitelka nadace Jana Doleželová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...