Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čeští vědci: Pokrok v léčbě leukemie

Věda

  13:54
BRNO - Vědci z brněnské Masarykovy univerzity vyvinuli novou léčbu pro pacienty s leukemií. Nemocným dnes lékaři transplantují kostní dřeň, zhruba u poloviny nemocných však buňky dárce neničí jen nádor, ale i zdravou tkáň. Brněnští vědci nyní dokážou tento nežádoucí účinek výrazně omezit, řekl dnes vedoucí výzkumného týmu Jaroslav Michálek.
Brněnští lékaři dosáhli pokroku v léčbě leukemie.(Ilustrační foto)

Brněnští lékaři dosáhli pokroku v léčbě leukemie.(Ilustrační foto) foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Transplantace kostní dřeně se podle Michálka používá v nepříliš změněné podobě 40 let. Novinka vyvinutého postupu spočívá v tom, že předtím, než se nemocnému podají buňky od dárce, lékaři vakcínu upraví. Odstraní bílé krvinky, které by napadaly zdravé buňky pacienta, a naopak posílí ty protinádorové, uvedl Michálek. Problém s napadáním zdravé tkáně se objevuje zhruba u 50 procent transplantací kostní dřeně a část nemocných na komplikace zemře.

Vědci z Brna získali potřebná povolení a metodu budou zkoušet na pacientech. Klinickou studii ukončí asi za tři roky, pak by se mohlo používání postupu uplatnit u více nemocných. Leukemii lékaři zjistí v Česku u více než 1000 lidí ročně.

Jediným problémem jsou peníze
Příprava jedné vakcíny pro konkrétního pacienta stojí 200.000 až 500.000 korun. Podle odborníků se však může její podání vyplatit; léčba onkologicky nemocného stojí měsíčně přes 100.000 korun a když se uzdraví dřív, ušetří se.

Vědci nyní mají problém pouze se získáním peněz na klinický výzkum. Podle děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Jana Žaloudíka grantové agentury v ČR poskytují peníze na základní i aplikovaný výzkum, ale finančně neocení, když vědci chtějí výsledky výzkumu převést do praxe.

Výzkumníci se proto dohodli, že peníze poskytne nově zřízený Nadační fond Modrá kotva. "Vzhledem k tomu, že je to léčba, která se musí připravovat individuálně pro každého pacienta a není možná pásová výroba, není zájem farmaceutických firem tento výzkum podporovat," vysvětlila ředitelka nadace Jana Doleželová.
Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...