Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Chobotnice mohou mít několik otců zároveň, zjistili biologové

Chobotnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chobotnice - ilustrační foto. | foto: ČTK/AP

SANTIAGO DE COMPOSTELA (ŠPANĚLSKO)  Španělští biologové zjistili, že chobotnice mají několik otců současně. Mláďata těchto hlavonožců mohou mít tři či čtyři různé otce díky tomu, že samička je schopná "skladovat" živé spermatozoidy i po dobu deseti měsíců.

Píše o tom španělský deník El Mundo.

Vědci z univerzity v galicijském Santiagu de Compostela přišli na několikanásobné otcovství těchto měkkýšů při zkoumání, proč chobotnice chované v zajetí tloustnou. Biologové přitom zjišťovali genetický kód chobotnice a oplodňovací procesy jejich samiček.

Chobotnice se vždy páří s několika partnery
Samci těchto bezobratlých živočichů disponují modifikovaným třetím chapadlem na pravé straně, jež používají k zavedení shluků spermatu do samiček. Sperma pak v samičkách může zůstat naživu až deset měsíců.

Zástupci obou pohlaví se páří vždy s několika partnery - mezi samci jde o jakýsi druh konkurence, přičemž cílem je vypudit ze samičky sperma předchozího partnera a naopak v ní zanechat své geny.

Biologové po tomto zjištění zanalyzovali genotypy samiček i jejich vajíček.

"Získané poznatky naprosto vyvracejí dosavadní teorii a potvrzují několikanásobné otcovství chobotnic. To znamená, že ačkoliv poslední samec vytáhne ze samice shluky spermatu předchozího partnera, vždycky v těle samice část spermatu z předchozích kopulací zůstane," vysvětluje ve studii koordinátor projektu Manuel Rey Méndez. Podle získaných údajů nejméně dva samci byli úspěšní při oplodnění vajíček pocházejících ze stejné snůšky, zdůraznil.

Třetí samčí chapadlo se vývojem přizpůsobilo právě pro akt vytažení spermatu předchozího partnera, říká Méndez. Zdá se nicméně, že jeho funkčnost není stoprocentní, jelikož potomci chobotnice mohou mít tři nebo i čtyři různé otce.

Tento první důkaz několikanásobného otcovství chobotnic má zásadní význam a je nutné vzít v potaz genetické výzkumy populací pro zachování tohoto druhu i pro navrhování a řízení chovu chobotnic pobřežních, upozorňuje biolog.

V současnosti zatím nelze chovat plně chobotnice na průmyslové úrovni, přestože se to podařilo v rámci experimentů. Zkušenosti jsou jen s jejich tloustnutím v sádkách - poté, co jsou odloveny mladé kusy po dosažení zákonem stanovené velikosti, jsou krmeny v klecích pod kontrolou. Podle Komise evropských společenství musí mít vylovená chobotnice minimálně 750 gramů.

V tomto systému chobotnice dosahují úžasného přibírání na váze, a to natolik, že mohou za tři měsíce dorůst až tří kilogramů váhy.

Chobotnice pobřežní dorůstá velikosti 50 až 130 centimetrů, v tropických mořích až tří metrů. Dosahuje pak váhy až 25 kilogramů.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová
Homeopatie je šetrná léčba bez vedlejších účinků, říká MUDr. Eliška Bartlová

Dnes už homeopatie není v lékařské praxi žádným ojedinělým úkazem. Stále více lékařů se v léčbě svých pacientů kloní k používání homeopatických...