Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Číslo týdne

Neandertálskou kometu už můžete vidět pouhým okem i z Česka. Prvního února bude nejblíže Zemi

Fotografie komety Neowise vybraná jako snímek dne NASA. foto: Petr Horálek

Doporučujeme
Hvězdná velikost 6. To je hranice, od které by mohla být vidět neozbrojeným okem kometa C/2022 E3 (ZTF). Přezdívá se jí také Neandertálská. Naposled se totiž přiblížila k Zemi zhruba před 48 tisíci lety. Mohli ji proto zahlédnout i neandertálci. Ti vymřeli o osm tisíc let později.
  10:00

Jestli bude kometa z našeho území tentokrát vidět bez dalekohledu, je otevřená otázka. Zdánlivou jasnost objektu popisuje jednotka, které se říká hvězdná velikost, cizím slovem magnituda.

Její původ se dá vystopovat až k řeckému astronomovi Hipparchovi z Níkaie. Žil ve druhém století před naším letopočtem. Přesnější matematickou podobu získala magnituda v devatenáctém století. 

Čím je menší, tím lépe je dané těleso vidět. Třeba Slunce má velikost -26.6, Jupiter -2,7, červený veleobr Betelgeuze 0.5. Bez dalekohledu mohou být obvykle vidět objekty od magnitudy šest.

Kometa, která se momentálně přibližuje k Zemi, má být někde okolo téhle hranice. Její viditelnost ale ovlivní mnoho faktorů. Jsou jich dvě hlavní skupiny.

První z nich se týká samotného pozorovaného tělesa. Komety jsou tvořené směsí ledu, kamení a prachu. Když se přiblíží ke Slunci, led začne odtávat. Uvolněný materiál pak vytvoří charakteristický ohon. Jeho bohatost je závislá na stavu konkrétní vlasatice. Pokud se daná kometa přiblížila ke Slunci už víckrát, může už být většina jejího ledu vypotřebovaná.

Další skupina faktorů se týká pozorovacích podmínek. O oblačnosti asi není třeba příliš psát. Viditelnost nebeských těles ale ovlivňuje i světelný smog. Městský pozorovatel má menší šance než venkovský.

Neandertálská kometa se má nejvíc přiblížit k Zemi 1. února. Její vzdálenost od nás bude pouhých 42 milionů kilometrů. Je to asi 0,28 střední vzdálenosti Země od Slunce. Pozorování komety bude však tou dobou kazit Měsíc. Bude totiž zrovna dorůstat. Jeho kotouče bude vidět okolo 80 procent. Větší šance na spatření komety by proto snad mohla být o něco dříve.

Autor: