Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Co mají společného Leonardo da Vinci a výjimeční sportovci? Odpověď je v tajemném úsměvu Mony Lisy


Na výstavě ve žďárském zámku návštěvníci poznají geniální a všestrannou osobnost Leonarda da Vinciho i prostřednictvím interaktivních exponátů. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Premium
Lidský zrak má u některých jedinců výjimečné schopnosti, z nichž těžili nejen malíři jako Leonardo da Vinci, ale třeba také sportovci, kteří se k nim propracují za cenu tvrdého tréninku. Co tedy mají společného geniální renesanční malíř a současný baseballový pálkař?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Vážky létají čtyřmi křídly. Když jsou ta přední nahoře, zadní křídla jsou dole. Přesně tato slova si zapsal do poznámek renesanční všeuměl a génius Leonardo da Vinci. O tři staletí později zachytil letící vážku s tímto postavením křídel na dřevořezu japonský malíř Kacušika Hokusai.

Když si ale chtěl David Thaler z newyorské Rockefellerovy univerzity Leonardův postřeh ověřit na vlastní oči, čekalo ho trpké zklamání. Křídla letící vážky totiž kmitají neuvěřitelně rychle a Thaler je viděl jen rozmazaně, pozici zadního a předního páru proto nedokázal posoudit. Poprosil proto své přátele, aby se příležitostně dívali po létajících vážkách. Doufal, že mu někdo zvláštní pohyb křídel tohoto hmyzu potvrdí, nikdo však neviděl křídla vážky tak jasně, aby mohl dát Leonardovi a Hokusaiovi za pravdu. Thaler nakonec využil hostování na univerzitě v Bazileji k rozjetí vlastního výzkumu a rychle zjistil, že se da Vinci ani Hokusai nemýlili.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje - Kladno

AURES Holdings a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Mohlo by vás zajímat