Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Co přináší druhý Service Pack pro Windows Vista?

Věda

  6:00
Druhý opravný balíček pro operační systém Windows Vista, který společnost Microsoft vydala koncem května, je nyní k dispozici také v české verzi. Jaká nová vylepšení přináší?

Windows Vista. foto: MicrosoftReprofoto

Service Pack (SP) – jak už lze odvodit z překladu – je balíček, který v sobě zahrnuje ucelenou sadu oprav, a kromě toho vylepšuje některé vlastnosti systému a v neposlední řadě přikládá také nové funkce. Stejně jako pravidelně vycházející aktualizace ho lze do systému dostat pomocí služby Windows Update, nebo si ho stáhnout přímo ze stránek Microsoftu. Protože se jedná o vcelku datově náročný soubor – 32bitové verze SP2 má 476 MB, 64bitová dokonce 745 MB – distribuuje výrobce tyto balíčky pro majitele pomalejších či žádných internetových připojení i na instalačním disku.Zatímco Service Pack s pořadovým číslem 1 byl ve znamení výrazného zlepšení stability a rychlosti systému spolu se snížením energetické náročnosti, kterou ocenili především majitelé notebooků, druhý opravný balíček se orientuje spíše na kompatibilitu některých aplikací a podporu nových hardwarových zařízeních. Mezi hlavní inovace tak patří například podpora 64bitových procesorů VIA, jež se vyskytují v některých netboocích. Díky tomu bude možné Windows Vista používat i na miniaturních úsporných počítačích, které jsou těmito procesory vybaveny.

Ačkoli lze Blu-ray disky pod Vistami přehrávat již od počátku, zaznamenávat data na tento typ médií bylo až do této chvíle možné pouze pomocí komerčních aplikací třetích stran. S příchodem SP2 je však tato možnost ukryta přímo v systému, obdobně jako v případě CD a DVD.

Velkých inovací se dočkaly rovněž bezdrátové technologie pro přenos dat. Service Pack 2 totiž v sobě zahrnuje samostatně stažitelný balíček Windows Vista Feature Pack for Wireless pro snadnou správu bezdrátových sítí. Mimo jiné se v něm setkáme s podporou technologie Bluetooth 2.1, kterou je vybavena většina nových mobilních zařízení, novou službou Windows Connect Now umožňující snadnější připojení k WiFi síti, respektive její nastavení. Vylepšena by přitom měla být i obnova spojení s WiFi při probuzení počítače z režimu spánku či hybernace.Nově se do Windows Vist po instalaci SP2 dostane čtvrtá verze vyhledávací služby Windows Search . Ta umožní kromě zlepšení výkonu při indexaci souborů a následného vyhledávání rovněž rychlejší aktualizaci náhledů, podporu indexování šifrovaných dokumentů či schránek on-line.

Abyste si mohli druhý Service Pack nainstalovat, je třeba mít v počítači i tu první. Na závěr ještě jedno doporučení - vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o poměrně rozsáhlý zásah do systému, je vhodné si před instalací Service Packu 2 pro jistotu zálohovat uživatelská data.

Autor: