Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

Delfíni, kteří nahání ryby do zátoky rybářům k nohám. Křehká spolupráce může ale brzy skončit


Potápěčka natočila obří hejno delfínů | foto: AP

Premium
Brazilští rybáři a delfíni spolupracují při rybolovu už půldruhého století. Dokonalou koordinací svých akcí získávají vydatnější úlovky ryb. Jedinečná ukázka kooperace lidí s volně žijícími zvířaty může být ale brzy minulostí.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Pobřeží Atlantského oceánu poblíž jihobrazilského města Laguna nabízí už sto padesát let nevšední podívanou. Místní rybáři tu loví cípaly murema ve spolupráci s delfíny skákavými. Kytovci nahánějí hejna těchto asi třicet centimetrů dlouhých ryb do úzké, mělké zátoky. Rybáři vyčkávají v rojnici roztažené podél pobřeží. Stojí po pás ve vodě a v ruce nesou vrhací sítě.

Voda v zátoce je kalná, a muži se proto mohou jen dohadovat, ve kterém místě pod hladinou se zrovna hejno ryb nachází a kam by měli hodit síť.

Delfíni však přesně vědí, kudy se ryby pohybují. Orientují se podobně jako netopýři pomocí echolokace. Vyluzují intenzivní ultrazvuky a naslouchají jejich odrazu od rybích těl. Klíčovou informaci si nenechají pro sebe. Vyplují na hladinu, někdy ještě mávnou ocasem a vzápětí zmizí pod vodou směrem, kde se cípalové shlukli. To je pro rybáře signál, aby do tohoto místa hodili síť. Ani delfín pod vodou nelení. Bubliny stoupající k hladině prozrazují, že loví blízko místa, kde se stahuje síť.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat