Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Dnes je Den bezpečnějšího internetu

Evropa

  6:28
Letošní mezinárodní Den bezpečnějšího internetu („Safer Internet Day 2009“), který se od roku 2004, kdy byl poprvé uskutečněn v Evropské unii, připadl tentokrát na 10. 2. 2009.

Ilustrační foto. foto: InternetReprofoto

U této příležitosti vydala společnost Trend Micro, která se zabývá zabezpečením obsahu, pro rodiče a vychovatele několik tipů, jak mohou jejich děti bezpečně využívat internet.

Sledujte a omezujte dobu využívání internetu
Rodinný počítač by měl být umístěn v hlavní místnosti, aby bylo možné sledovat chování dětí na internetu. Podle věku dětí je nezbytné regulovat dobu a čas, kdy mají děti k internetu přístup.

Povídejte si s dětmi o využívání internetu
zejména u malých dětí doporučuje Trend Micro rodičům sledovat oblíbené stránky svých dětí a rozhodnout, zda jsou vhodné pro děti daného věku.

Kontrolujte obsah a chraňte data
Pravidelné sledování oblíbených stránek vašich dětí přispěje k lepšímu porozumění obsahu a vyhodnocení jeho vhodnosti. Děti by měly být poučeny o tom, že by neměly na internetu zveřejňovat takové údaje, jako jsou adresy nebo telefonní čísla.

Zjišťujte, s kým se děti na internetu baví
Rodiče by měly být zejména na pozoru v případě, že jejich děti přicházejí na internetu do styku s cizími lidmi. Proto by měli s dětmi neustále hovořit o jejich aktivitách na internetu.

Zjišťujte nebezpečné webové stránky
Programy pro zjišťování důvěryhodnosti webových stránek, jako je například TrendProtect, umožňují kontrolovat bezpečnost stránek a varují před nakaženými stránkami, nebo stránkami, z nichž se šíří malware.

Využívejte URL filtry
Řešení pro zabezpečení IT, jako je Trend Micro Internet Security 2009, nabízejí URL filtry, které zamezují v přístupu na webové stránky s nevhodným obsahem.

Aktualizujte svůj bezpečnostní software
Ve svém počítači vždy mějte aktualizovanou verzi bezpečnostního softwaru, abyste ho mohli chránit před viry, spamem, spywarem a dalším malwarem.

Česká republika se do projektu Safer internet oficiálně zapojila 1. září 2005, v němž vystupuje pod názvem CZEch Safer Internet COmbined Node (CZESICON). Ten jednak provádí osvětu s cílem zvýšit povědomí o bezpečnějším užívání internetu, a zároveň bojuje proti nelegálnímu obsahu, zejména dětské pornografii a dalším formám komerčního a sexuálního zneužívání dětí. Projekt spolufinancovaný Evropskou unií rovněž provozuje Horkou linku. Více informací naleznete na www.saferinternet.cz.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!