Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Do kosmu míří rumunská raketa. Vyzvedne ji balón

Raketa Helen při nakládání | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raketa Helen při nakládání | foto: ARCAReprofoto

KONSTANCE, RUMUNSKO/PRAHA Netradiční příspěvek k vývoji raketových nosičů pro levnější cesty do vesmíru se chystá v nejbližších dnech vyzkoušet rumunská společnost ARCA.

Raketa nazvaná Helen se má pomocí velkého horkovzdušného balónu zahřívaného slunečním zářením (podle konstruktérů největšího svého typu) dostat do výšky přibližně 18 kilometrů nad zemský povrch. Až tam má dojít k zážehu raketových motorů vícestupňového nosiče, který by měl na oběžnou dráhu donést pouzdro s kamerou. Datum startu zatím nebylo oznámeno. I proto, že jednou z podmínek je dobré počasí.

Tentokrát to vyjde?

"Nejde o první pokus o vyžití tohoto postupu," říká český odborník na kosmonautiku Antonín Vítek. Ovšem všechny dosavadní snahy (např. v USA v 50. letech) dokázaly zatím jenom většinu konstruktérů přesvědčit o tom, že potíže s kombinací strojů lehčích vzduchu a raket nestojí za to.

První problémem je bezpečnost takového zařízení. Zavěsit raketu plnou výbušného paliva – v podstatě mnohatunovou "bombu" - pod balón vydaný napospas větru je nepochybně riskantní. Tuto obtíž rumunská nevládní organizace Aeronautics and Cosmonautics Romanian Association (ARCA), která s nápadem přišla, obchází tím, že raketu Helen i balón nejprve odveze loď rumunského námořnictva z přístavu Konstanca daleko na Černé moře. Naložení na palubu proběhlo 31. října.

Gravitací proti nestabilitě
Další velkou komplikací podvěšení raketového nosiče pod balón je jeho stabilizace a nasměrování správným směrem. Tradiční odpalovací rampy poskytují v okamžiku zážehu motorů velmi stabilní oporu, o montgolfierách (balón na horký vzduch, jaký používá ARCA) to ovšem neplatí.

Rumunským řešením je využít ke stabilizaci rakety zemskou gravitaci. Aby efekt přitažlivosti na raketu Helen zvýšili, rozhodl se rumunský tým (šéfem je Dumitru Popescu) vícestupňový nosič rozdělit a spojit pouze kabelem. Jednotlivé stupně jsou tedy navázány jako korálky na šňůrce.

V první fázi raketového letu tedy za sebou první stupeň potáhne (kromě nákladu) také stupně druhý a třetí. Jednotlivé stupně se tak budou postupně oddělovat "přestřihnutím šnůrky". Nákladem prvního letu je pouzdro s kamerou, které se má vrátit na padáku zpět na zemský povrch.

Let bude vůbec prvním startem některého z uchazečů o Google X Lunar Prize dotovanou celkem 30 miliony dolarů.

O průběhu experimentálního letu vás budeme informovat.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu
SOUTĚŽ: Vyhrajte krásnou sadu na spaní a koupání pro celou rodinu

Najít kvalitní povlečení může být někdy těžké. Teď už ale hledat nemusíte. Zapojte se do soutěže o rodinný balíček a vyhrajte sadu, která se bude...